12 вредни навици в публичното говорене
ПР и събития
Обновена 01:12ч., 06.01.2015
Да говорим пред публика е трудно начинание, което често саботираме с неволни грешки.
Въпреки че много е изписано и още толкова прочетено, някои навици, които разбиват на пух и прах доброто ни представяне пред аудитория, остават международно разпространени и утвърждавани. На тях посвещава материал Business Insider. Американският бизнес сайт изброява 12 чести проблема на публичното говорене, които трябва да се избягват.
Ето кои са те, според авторите.
- Изказване на съобщение, история или послание, които не са обвързани с публиката. Както е казал Бенджамин Дизраели "Говори на човека за него самия и той ще те слуша с часове". И обратно, ако не говорим на аудиторията за нея самата, вероятно за секунди ще изпуснем вниманието й.
- Танцът на очите из залата. Постоянна игра на погледа в пространството на публиката без той да се задържа дори за миг на едно място, в лицето на един от хората, на които се говори. Тази честа грешка се допуска неволно и е белег за притеснение. Може да бъде също знак за отегчение от случващото се или арогантност. Препоръчва се да се поглеждат в очите за 2-3 секунди поне няколко от седящите в публиката.
- Разсейващо ръкомахане. Бързо кършене на ръце. Крачене напред-назад. Слагане на ръцете в джобовете. Поклащане на звънтящи ключове. Въртене на пръстен. Облизване на устните. Наместване на дрехите и косата. Нервничене с писалка. Клатене на главата. Слагане на ръцете зад гърба. Докосване на лицето. Един или няколко от тези тикове може да разсеят публиката и да заличат смисъла на посланието. Човек не може да разбере дали ги прави, ако не се запише на видеоклип и не прегледа записа. Направете го репетиционно. Ще се учудите и ще научите повече за себе си.
- Липса на подготовка. Добрите презентатори са наясно с темата си, организирали са съдържанието си, проверили са слайдовете на презентацията си на няколко устройства и изучават страничните си бележки. Те дори са изговорили на глас речта си предварително няколко пъти и са изпробвали ансамбъла от облекло и аксесоари, с който ще се явят.
- Липса на физическа енергия. Нисък и монотонен глас. Глупаво изражение на лицето, без ентусиазъм и заинтересованост от собствената тема. Излъчване на летаргия. За да избегнете опасността да изгубите публиката си много бързо, спортувайте предварително и се заредете с енергия както намерите за добре. След това говорете експересивно, усмихвайте се искрено, движете се естествено и се радвайте на момента.
- Претрупване с данни. Разбираемо е. Когато застанем пред аудитория, се фокусираме почти изцяло върху това, което Аристотел е нарекъл logos. То включва функции на лявото полукълбо на мозъка като логическото свързване, езика, анализирането, критичното мислене и боравенето с числа. Когато разчитаме на този тип съдържание в крайна сметка правим твърде дълго представяне, претрупано с излишна информация. Обръщаме гръб на най-важния елемент от презентирането - публиката. Научете се да се освобождавате от нуждата да изброявате данни. Тя е лош навик.
- Неумение да се вдъхновява. Дори по-важно от logos според Аристотел е pathos - активностите на дясната част на мозъка, които включват създаване на емоции, изображения, истории, примери, емпатия, хумор, въображение, цвят, звуци, докосвания и обратни сведения. Десетки изследвания показват, че хората вземат първичните си решения на базата на емоционалност. Публиката се състои от хора, вземащи решения. И ако говорителят пред нея не успее да й въздейства на дълбоко емоционално ниво с думи, действия и визуални инструменти, за да провокира в нея радост, изненада, надежда, въодушевление, любов, състрадание, уязвимост, тъга, страх, завист или вина, представянето няма смисъл. То ще се забрави все едно че не е било.
- Липса на паузи. Връхлитане върху съдържанието и прехвърляне през него, което създава усещането за преминаване на бърз влак. Във всяка презентация има поне три пъти, когато трябва да се замълчи за кратко - преди и след като се каже нещо важно, което публиката трябва да запомни, преди и след като се направи преход от една подтема на друга, след откриващата реч и преди закриването.
- Липса на ударно встъпление. Според Платон началото е най-важната част на изявлението. Лош навик на публичните оратори е да губят ценните си откриващи секунди в мрънкане или разказване на виц, четене на дневния ред на срещата, безсмислени извинения. С всичко това те не успяват да грабнат вниманието на публиката и да я мотивират да ги слуша.
- Завършване със запитване за въпроси и отговори. Вероятно сте чували хора в края на представянето си да слагат финал с думите "Това е. Има ли въпроси?". И тогава всички в публиката замълчават и замръзват. Всъщност, секундите на грандфинала са последен шанс да припомним ключовеите си аргументи, да подсигурим почва съобщението ни да се запомни, да подтикнем аудиторията към действие.
- Четене от слайдовете на презентацията. В повечето случаи, ако всичко е наред с техническата част, хората, които са пред говорещия също могат да ги четат. Целта на заставането му на сцената е той да обогати презентацията и да разкаже чрез нея история, докато тя е само спомагателен елемент за задържане на вниманието и игра със зрителната памет. На нея трябва да има само ключови думички, не цели пасажи от текст.
- Извинения или оправдания в края. Може би защото допустимото време е било прехвърлено. Или понеже представящият смята, че всъщност може да се представи далеч по-добре. Завършването с тях е излишно. На всичко отгоре се запомня добре.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Русия обяви извънредно положение заради разлива на мазут в Черно море
Свят |
Обновена 21:00ч., 26.12.2024
Празничните продажби в САЩ са по-силни от миналата година, отчете Mastercard
Икономика |
Обновена 20:30ч., 26.12.2024
Учени създадоха "лечебни" контактни лещи
Наука и Здраве |
Обновена 20:00ч., 26.12.2024
Рекордните 360 000 влакови услуги са били отменени във Великобритания през 2024 г.
Икономика |
Обновена 19:30ч., 26.12.2024
Откриха газена лампа на 1700 години при разкопки в Йерусалим
Свят |
Обновена 19:00ч., 26.12.2024
Квартали на София и редица селища в страната останаха без ток заради аварии
България |
Обновена 11:30ч., 26.12.2024
На днешната дата, 26 декември. Имен ден празнуват Давид, Йосиф, Йосифа
На днешната дата |
Обновена 00:04ч., 26.12.2024
Мантрите, които ще ви помогнат да намерите щастие дори в най-трудните моменти
Техники за успех |
Обновена 00:15ч., 26.12.2024
Лавров: Сигурността на Русия трябва да бъде гарантирана при всякакво споразумение с Украйна
Свят |
Обновена 12:30ч., 26.12.2024
Digital Age: Това, което компаниите правят сега, ще определи бъдещето им в Интелигентната епоха
Технологии |
Обновена 08:00ч., 26.12.2024
Над 2 890 000 лева дарения събра „Българската Коледа”
България |
Обновена 10:00ч., 26.12.2024
Научете мозъка си на по-добри навици
Техники за успех |
Обновена 00:15ч., 14.12.2024
Легендарните реклами: Volkswagen и "Think small"
Реклама | Advertorial |
Обновена 01:01ч., 26.12.2024
Коментари
Няма въведени кометари.