Петте причини да обичаме работата си

Петте причини да обичаме работата си

Защо хората харесват работата си? Ново проучване, публикувано в Mashable, показва защо. Допитване на консултантската компания TINYpulse разкри петте основни отговора, които служителите дават на този въпрос:

1. Ние, хората

Причина номер едно са отношенията с колегите. Всъщност този отговор е даван три пъти по-често от причината, която попада под №2 в списъка.

Много хора започват да гледат на колегите си като на второ семейство. Когато прекарваш толкова много време с тях, е почти неизбежно да намериш приятели, съмишленици и хора, които наистина харесваш.

2. Гласът на свободата

Вторият фактор, който кара служителите да се връщат всеки ден на работното си място, се нарича свобода. А именно свободата да действаш, да постигаш нещо, да бъдеш автономен и гъвкав. Все повече компании вземат предвид тези нужди на служителите си и нагаждат работния процес така, че да им пасне.

„Копнея за свободата да творя, да импровизирам и да бъда предприемчив”, казва един от участниците в проучването. „Обичам свободата да експериментирам и да се провалям, а компанията ми все пак подкрепя действията ми”, казва друг доволен служител. „Ако искате хората ви да поемат рискове, ще трябва да им дадете позволение да се провалят”, коментира директорът на TINYpulse Дейвид Ню. Много важна е и свободата на себеизразяване. Ако проактивно и редовно искате мнението на служителите си по важни въпроси, ще повишите нивото на щастие в офиса.

3. Културата е важна

Приятната среда е също едно от най-важните неща за хората от компаниите. Установените отношения и тон между колегите, общата цел и стратегия, желанието за постигане на нещо общо и добро – това дава смисъл на живота.

Служителите смятат, че лидерите и мениджърите са основни отговорници за създаването на добра фирмена култура. Сред основните фактори това да се случва са политиката за прозрачност и добрата комуникация на всички нива.

4. Разнообразието подслажда живота

Разнообразието и научаването на нови неща са изключително важни за повечето работещи хора. Скуката и нещастието се настаняват трайно, ако в ежедневието непрекъснато не се появяват нови стимули.

В природата ни е да търсим нови приключения и да откриваме нови хоризонти. Ако всеки ден ни предлага възможност да научим нещо ново, да постигнем нещо различно и да се срещнем с още интересни хора, работата едва ли скоро ще ни омръзне.

5. Неограничени предизвикателства

Един известен мотивационен плакат показва планински катерачи, достигащи върха, и надпис: „Не ограничавайте предизвикателствата – предизвикайте ограниченията!”. Звучи малко изтъркано, но е вярно. Хората искат да ги предизвиквате. „Дайте ми МПЦ: мисия, предизвикателство и цел”, заявява един от участниците в проучването. И наистина, това е ключът – много изследвания показват, че повторяемостта, скуката и липсата на предизвикателства в ежедневните задачи карат служителите да губят връзка с работата си.

„Наистина добрите лидери делегират и дават възможности и нови предизвикателства на служителите си. Така те запазват и заздравяват връзката им с работата”, казва Ню. „Ключът е да освободите хората, да ги подкрепяте и да им дадете необходимите ресурси да надскочат границите си!” 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп симпатизира на противопоставянето от страна на Русия на членството на Украйна в НАТО
На днешната дата, 8 януари. Бабинден
Тръмп обмисля да обяви извънредно положение в САЩ заради програма за митата
Тръмп не изключва използването на военна сила за овладяване на Гренландия и Панамския канал
Какво научихме за емоционалната интелигентност през 2024 г. и как да го използваме през тази година
Пожарите в Лос Анджелис излизат от контрол, хиляди жители на града и околностите бягат от бедствието (снимки)
Паднаха три от поисканите от Сарафов депутатски имунитета
Цитат на деня