Започва прекият надзор на ЕЦБ над 5 банки у нас
От днес Българската народна банка влиза в тясно сътрудничество с Европейската централна банка. Присъединяването към единния Банков съюз води до прекия надзор на пет банки, регистрирани у нас. Директно наблюдавани от ЕЦБ ще бъдат УниКредит Булбанк АД, Банка ДСК АД, Обединена българска банка АД, Юробанк България АД и Райфайзенбанк (България) ЕАД.
ЕЦБ има право да поеме и прекия надзор върху по-малките институции при нужда, но като цяло това остава отговорност на БНБ.
В Надзорния съвет на Европейската централна банка считано от днес като представител на Българската народна банка влиза Радослав Миленков – подуправител на БНБ, ръководещ „Банков надзор“. Той ще се ползва със същите права и задължения като всички останали членове, включително право на глас. За целите на директния надзор върху системните банки БНБ определя подкоординатори, както и свои представители в съвместните надзорни екипи за значимите институции.
ЕЦБ ще отговаря и за наблюдението над по-малко значимите институции, които остават обект на директен надзор от БНБ, и за общите процедури за всички поднадзорни лица. Наблюдението над по-малко значимите банки от страна на ЕЦБ ще включва контрол по прилагането на общите надзорни стандарти на Единния надзорен механизъм. ЕЦБ ще разполага с определени директни правомощия по отношение на по-малко значими институции, свързани с процеса на издаване на лицензии и одобрения, издаването на общи препоръки, указания и инструкции, планиране и осъществяване на инспекции, включително и поемане на директен надзор над по-малко значими институции.
Тясното сътрудничество с европейските банкови институции бе анонсирано още през юни, когато българският лев стана част от обменно курсовия механизъм ERM II. Присъединяването към механизма, наричан "чакалня на еврозоната" стана, след като капиталът на Първа инвестиционна банка бе увеличен благодарение на Българската банка за развитие и чешки частен инвеститор. Това бе последното препятствие пред страната ни, за да направи тази ключова стъпка по пътя към въвеждането на еврото. Най-оптимистичният срок за това е 2023 или 2024-та година.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.