Икономическият растеж в азиатско-тихоокеанския регион се запазва стабилен

Икономическият растеж в азиатско-тихоокеанския регион се запазва стабилен

Икономическият растеж в азиатско-тихоокеанския регион се запазва стабилен

Икономическият растеж на азиатско-тихоокеанския регион се очаква да остане стабилен тази и идната година въпреки нарастващото напрежение между САЩ и търговските партньори на Вашингтон, обяви днес Азиатската банка за развитие (АБР), цитирана от ДПА.

В допълнителен доклад към годишния доклад за азиатските икономическите перспективи от април банката, чиято централа е в Манила, остави без промяна прогнозата си за растежа на региона на равнище 6 процента тази година и 5,9 на сто през 2019 година.

Макар нарастващото търговско напрежение да продължава да бъде притеснително за региона въведените досега протекционистични мерки не са подкопали значително оживените търговски потоци към и от развиваща се Азия, посочи главният икономист на банката Ясуюки Савада.

Предпазливите макроикономически и данъчни мерки ще помогнат на икономиките в региона да подготвят отговор на външните сътресения, гарантирайки, че растежът в региона остава стабилен, допълни той.

Четирите подрайона - Източна, Югоизточна и Южна Азия и тихоокеанският регион са на път да постигнат растежа от предишната прогноза на фона на стабилното, като цяло, вътрешно търсене, допълва АБР.

Финансовата институция повиши прогнозата си за Централна Азия, чийто растеж е по-бърз от очакваното, до 4,2 процента през 2018 година и 4,3 на сто през 2019 година спрямо съответно 4 и 4,2 на сто при предишната прогноза от април.

Банката очаква китайската икономика да постигне предишната прогноза за растеж от 6,6 на сто тази година и 6,4 на сто догодина.

За Индия очакванията също да са покрие прогнозата за растеж от 7,3 на сто за финансовата 2018 година и 7,6 на сто за 2019 година.

В допълнителния доклад се прогнозира по-ниска инфлация в развиваща се Азия на равнище 2,8 процента през 2018 година и 2,7 на сто през 2019 година.

Вътрешни фактори, включително интервенциите на централните банки, за да не се допусне рязко обезценяване на валутата и въвеждане отново на субсидии за храните и горивата с цел да се ограничат последиците от повишаващите се цени на суровините в някои икономики, помогна да се ограничи инфлационният натиск, допълва банката.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ