Кристалина Георгиева запазва поста си в МВФ

Кристалина Георгиева запазва поста си в МВФ

Международният валутен фонд реши да запази Кристалина Георгиева за свой управляващ директор, предаде Си Ен Би Си.

Управителният съвет на МВФ проведе среща в понеделник на която разгледа твърденията, че по време на работата си в Световната банка е оказвала натиск върху служители на организацията за манипулация на данни в полза на Китай.

„След като прегледа всички представени доказателства, Управителният съвет потвърди, че има пълно доверие в ръководството и способността на управляващия директор да продължи да изпълнява ефективно своите задължения“, се казва в становището на МВФ.

От Фонда казват, че представената им информация „не е демонстрирала категорично, че управляващият директор е изиграл някаква неподходяща роля.

Георгиева благодари на управителния съвет за гласуваното доверие и подчерта, че отправените й обвинения са били неоснователни.

В същото време финансовият министър на САЩ Джанет Йелън заяви, че „без допълнителни преки доказателства по отношение на ролята на управляващият директор в посочения доклад няма основания за промяна в ръководството на МВФ“.

Георгиева пое ръководството на Международния валутен фонд през 2019 г. Преди това тя бе главен изпълнителен директор на Световната банка между 2017 и 2019 г. Обвиненията срещу нея, на база на доклад на правната кантора WilmerHale касаят именно този период. От WilmerHale заявиха през септември, че като главен изпълнителен директор на организацията Георгиева е оказала натиск хора от Световната банка да подобрят класирането на Китай в годишния доклад „Правене на бизнес“.

Докладът „Правене на бизнес“ има голяма тежест сред инвеститорите, като той оценява колко благоприятни са условията за правене на бизнес в дадена страна.

В доклада за 2018 г. Китай първоначално е заемал 85-о място в класацията, но след намеса на ръководството на Световната банка и Пекин страната се е озовала на 78-а позиция, твърдят от WilmerHale.

По информация на Си Ен Би Си страни като Франция, Германия, Италия и Великобритания са подкрепили оставането на Георгиева на лидерския пост в МВФ. Някои представители на САЩ обаче са били по-скептично настроени.

Американският финансов министър Джанет Йелън заяви още, че докладът на WilmerHale е повдигнал „основателни съмнения”.

„САЩ вярват, че трябва да бъдат предприети проактивни мерки за засилване на доверието в МВФ и достоверността на информацията“, коментира тя.

Миналият месец Световната банка обяви, че е решила да прекрати изготвянето на класацията„Правене на бизнес“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ