„Лукойл“ обмисля строеж на нов нефтохимически комплекс в България

„Лукойл“ обмисля строеж на нов нефтохимически комплекс в България

„Лукойл“ обмисля строеж на нов нефтохимически комплекс в България

„Лукойл“ ще построи в България нефтохимически комплекс, пише в заглавие руското бизнесиздание "РБК", цитирано от БТА.

„Лукойл „- притежател на най-големия нефтопреработвателен завод на Балканите, Нефтохим Бургас, планира да построи на негова база нефтохимически комплекс за производство на полипропилен, разказва пред вестника президентът и съсобственик на концерна Вагит Алекперов. По думите му "предстои да се модернизира старо производство".

Същевременно „Лукойл“ не предвижда да увеличи броя на бензиностанциите си в България, добавя Алекперов. Българската мрежа на руската компания включва в момента 221 бензиностанции, посочва вестникът.

Според цитиран в изданието говорител на концерна „Лукойл“ смята да произвежда с новите си мощности в България най-малко 150 000 тона полипропилен годишно.

„Лукойл“ вече произвежда в България и Русия близо 70 вида полипропилен, посочва аналитикът Андрей Костин. Пазарът на полимери е навлязъл във фаза на растеж и 150-те хиляди тона полипропилен от новия комплекс в България ще намерят купувачи в Европа и в Турция, убеден е той.

Стойността на новия комплекс ще зависи от техническите процеси - модернизацията на сегашните инсталации с разширяване на производството може да струва "десетки и стотици милиони евро", а строежът на ново предприятие за производство на продукция чрез пиролиза - "стотици милиони и милиарди евро", разсъждава руският специалист.

Според оценка на друга анализаторка - Евгения Дишлюк, новият проект за производство на полипропилен в България ще струва 1 милиард евро, а мощностите ще бъдат изградени за 3 години.

Българският проект на „Лукойл“ не е голям за мащабите на концерна и не е в разрез с дългосрочната му стратегия, насочена към Русия. Изборът на базата в Бургас може би се дължи на достъпа до евтини суровини и наличието на пазар за пласмент в България и Турция, отбелязва трети руски експерт, Василий Танурков.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ