Предприемачеството – добър избор за кариера според 53% от българите

Предприемачеството – добър избор за кариера според 53% от българите

Предприемачеството – добър избор за кариера според 53% от българите

52,9% от пълнолетните българи гледат на предприемачеството като на добър избор на кариера. Това показват резултатите от втория Национален доклад на GEM за предприемачеството в България.

66,9%  се съгласяват, че в страната успешните предприемачи се радват на висок статус, а 40,7% считат, че предприемачеството редовно е обект на внимание от страна на медиите. „Налице е подчертан спад и в трите променливи, които улавят широките обществени нагласи към предприемачеството“, посочва д-р Венета Андонова, един от авторите на доклада.

Според анализа на GEM българският предприемач в ранна фаза, т. е в процес на създаване на компания или функционираща фирма през последните 42 месеца, е мъж на 25-34 години, със средно образование, живеещ в София. Бизнесът му е съсредоточен в сферата на търговията на дребно или едро.

39,7% от пълнолетните българи през 2016 г. считат, че имат необходимите качества, за да стартират бизнес. Нивата на страх от провал намаляват спрямо миналата година - сега те са 25,1 %. Това е под средната стойност от 33% от нивата в развитите икономики.

Данните от доклада показват, че през 2016 г. нивото на предприемаческата активност в начална фаза у нас се покачва с 1,3% спрямо 2015 г. (4,8% през 2016 г. спрямо 3,5% за 2015 г.) Този индикатор измерва дела на пълнолетно население, който е в процес на стартиране или скоро е стартирал бизнес. Въпреки ръста на годишна база, тези стойности остават сред най-ниските в света. Интересно е обаче че независимо от много ниските нива на предприемачество в начална фаза в България, сравнително голям процент от тези предприемачески инициативи успяват да оцелеят достатъчно дълго.

Анализът на причините за излизане на бизнеса показва, че най-разпространената е липсата на доходност. Делът на личните причини за вземане на решението за излизане остава значителен. Планираното излизане за първи път се класира на съществено място в списъка на причините. Тези явления може да се разглеждат като първи ранен сигнал за зараждането на един нов вид серийни предприемачи в страната.

„Забележително е, че осигуряването на условия за предприемачески възможности за младите хора има потенциала да намали процента на младежка емиграция и дори да стане един от основните фактори за стимулиране на завръщането на емигрантите, става ясно от доклада.”, коментира Венета Андонова, автор на доклада.

Реалната опасност, която може да се открои като извод от доклада, е, че предприемачеството може да е изпаднало още по-надолу в обществения дневен ред и че резултатите може да са ранен знак за отслабваща подкрепа и приемане на предприемачеството като двигател на повишаването на производителността, което българската икономика трябва да направи, за да скъси дистанцията в конкурентоспособността в сравнение с държавите с високи доходи.

Целият доклад можете да видите ТУК.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ