Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Спад на БВП с 8,5% за второто тримесечие отчита НСИ
Спад от 8.5 на сто на БВП през второто тримесечие на 2020 г. на годишна база и понижение от 10 на сто спрямо първото тримесечие на 2020 година регистират сезонните данни на НСИ.
По предварителни данни произведеният брутен вътрешен продукт през второто тримесечие на 2020 г. възлиза на 27 395 млн. лв. по текущи цени. Преизчислен в евро, БВП е съответно 14 007 млн., като на човек от населението се падат 2 016 евро, или 3 944 лв. от стойностния обем на показателя. При среден за тримесечието валутен курс от 1.775410 лв. за 1 щатски долар БВП възлиза на 15 430 млн. долара и съответно на 2 221 долара на човек от населението. Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност през второто тримесечие на 2020 г. е 23 848 млн. лв. по текущи цени.
Аграрният и индустриалният сектор бележат увеличение на годишна база на относителния си дял в добавената стойност на икономиката през второто тримесечие на годината съответно съоветно с 0.1 процентни пункта и с 2.1 процентни пункта до 28.4 на сто. Относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в най-големият сектор на икономиката - този на услугите, намалява до ниво от 68 на сто при 70.2 на сто през съответния период на предходната година.
За крайно потребление през второто тримесечие на 2020 г. се изразходват 78.7 на сто от произведения БВП. Инвестициите (бруто образуване в основен капитал2) формират 18.9 на сто от произведения БВП. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е положително.
Според сезонните данни през второто тримесечие спрямо предходното тримесечие брутната добавена стойност в икономиката намалява с 8.9 на сто. Крайното потребление намалява с 2.1 на сто, а бруто капиталообразуването се понижава със 7.9 на сто. Износът на стоки и услуги понижава равнището си спрямо предходното тримесечие според сезонните данни с 22.1 на сто, а вносът на стоки и услуги - с 20.4 на сто.
През второто тримесечие на 2020 г. спрямо същото тримесечие на предходната година брутната добавена стойност се понижава със 7.6 на сто като спадът идва най-вече от регистрираното намаление при: Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство - 17.7 на сто, Култура, спорт и развлечения; други дейности; дейности на домакинствата като работодатели; недиференцирани дейности на домакинствата по производство на стоки и услуги за собствено потребление; дейности на екстериториални организации и служби - 4.7 на сто, Операции с недвижими имоти - 3 на сто, Добивна промишленост; преработваща промишленост, производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива, доставяне на води, канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване - 2.8 на сто, и Селско, горско и рибно стопанство - 0.8 на сто.
По отношение на компонентите на крайното използване влияние за регистрирания икономически спад имат индивидуалното потребление - с намаление от 0.2 на сто, и бруто капиталообразуването - с понижение от 14.1 на сто. Износът на стоки и услуги намалява с 19 на сто, а вносът на стоки и услуги - с 19.1 на сто.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.