Доц. Кунчев: Няма да има рязко разхлабване на мерките на 21 декември

Доц. Кунчев: Няма да има рязко разхлабване на мерките на 21 декември

Доц. Кунчев: Няма да има рязко разхлабване на мерките на 21 декември

„Факт е, че България беше на първите места по смъртност от COVID-19 през последните дни. Страната ни навлезе в най-тежката фаза на пандемията. На 14-дневна база по смътност не сме на първо място. Единствената ни цел е да прекратим тренда на постоянното нарастване на заболяемостта и смъртността". Това заяви пред NOVA доц. Ангел Кунчев, като добави, че дори с настоящата заболеваемост не достигаме други страни като Белгия, Чехия и Люксембург, където тя достигаше над 1300–1400 души на 100 хил. население.

По думите му най-успешните страни в прилагането на мерки срещу коронавируса са страни извън Европа, като например Виетнам, Нова Зеландия, Австралия, Япония и Китай.

„Там в общественото пространство няма никакви дискусии по наложените мерки и няма  отклонения по тяхното изпълнение. В Европа очевидно не е така“, коментира той.

Според доц. Кунчев най-амбициозния план е на 21 декември да има смекчаване на мерките с 30-35%, което ще бъде трудно, като се има предвид краткия срок от 2-3 седмици.

„Най-добрият вариант ще бъде да влезем в плато и да прекратим процеса на заболеваемост и смъртност. Ако пък го снижим – това също ще бъде успех", каза той.

Той подчерта, че след 20 декември ще има постепенно разхлабване на мерките.

 „Дискусията за праговете я слушам от много време. Такъв начин на планиране е неправилен и невъзможен. Никоя страна не работи така. Всички следващи мерки трябва да бъдат продиктувани само от получените резултати. Те ще бъдат постепенно разхлабвани. Ако постигнем успех ние смятаме да възстановим работата на детските градини, яслите и учениците до 4-ти клас, тъй като е очевидно, че за най-малките деца този процес е най-сложен и неравностоен.“, коментира доц. Кунчев.

По думите му няколко дни преди крайния срок ще може да се каже какво следва и кои мерки могат да бъдат смекчени.„Идеята ни с тези мерки е да успеем да дадем на хората едни нормални празнични дни.“, допълни той.

„Ако някой специалист ви каже, че знае какво точно ще се случи – лъже ви. Ако бяхме водили този разговор през март или април и не бяхме видели какво се случва в Италия, Испания и САЩ, никой не можеше да го предвиди и да е готов за такова нещо. Става ми много смешно като чуя „готова ли е еди-коя си страна?“ Никоя страна не е готова, защото говорим за пандемия – извънредно изключително събитие. Вчера видях съобщение на швейцарските власти, че страната е изчерпала капацитета на интензивните си отделения. Развитието на ситуацията ще ни води и при взимането на бъдещи мерки. Ще се опитаме да държим епидемията в нормални нива, докато не прекъсваме нормалните социални дейности в живота“, каза още специалистът.

Той обясни, че в момента здравната ни система лекува 6 600 души в момента и изписва между 1 000 и 2 000 души всеки ден, които са излекувани.

„Системата ще се справи, много трудно, но ще се справи и никой няма да бъде оставен на произвола на съдбата. Търсенето на компромис е най-трудното в тази пандемия. Сигурно може мерките да бяха въведени по-рано или да са по-строги, но виждаме как се приемат и какви са реакциите. Няма как да не отчитаме това“, каза още Кунчев.

По думите му числото R, което показва колко човека заразява един човек, е повече от еденица все още. „Ако мерките имат ефект, ще отчетем забавяне на разпространението. От около седмица активно обсъждаме въпроса за антигенните тестове. Ако съм 100% сигурен в антигенните тестове, ще поискам да ги изравним на PCR тестовете. Много зависи какви ангигенни тестове ползваме. Вече знаем, че започва да се оформя заболяемост около 10-15%, която е скрита. Обмисляме след всеки положителен антигенен тест, той да бъде потвърден с PCR и да се задействат всички последващи мерки. Когато той е направен в лечебно заведение, той да бъде изследван за сметка на държавата с PCR. Закупили сме и разпределили немалък брой тестове. В момента сме в процедура за осигуряваме на 1 млн. теста“, допълни той.

Той изрази убеждение, че ще се узаконият SMS-ите, имейлите и обажданията по телефона за хората, които ще са поставени под карантина. Това обаче изисквало промяна в закона.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ