Кунчев за новия локдаун: За 10 дни ще се види тенденцията

Кунчев за новия локдаун: За 10 дни ще се види тенденцията

„Всичко е възможно. Няма смисъл предварително да натоварваме хората дали ще удължим тези 10 дни. Нека да видим тенденцията“. Така главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.коментира пред bTV вероятността да бъдат удължени новите противоепидемични мерки.

По думите му здравните власти се надяват за тези 10 дни мерките да поставят „ начало на понижението на пика или поне стациониране на новите случаи“.

Той обаче не се ангажира с определени стойности като бройка на новозаразените, тъй като „тази инфекция показа, че няма праг“.

„Когато започвахме, правихме таблици с до 60, до 120 заболели. Сега кой говори за такива стойности в Европа? В момента говорим за над 500, над 800. В Чехия се радват ако могат да ги свалят до 1000 на 100 хил. Важна е тенденцията – дали вълната е достигнала пика си и да започне нормализиране, или все още се катерим нагоре“, коментира доц. Кунчев, като добави, че за тези 10 дни ще може да се каже как върви тенденцията у нас. В зависимост от това, ще се вземат решения и дали да има удължаване на срока на мерките.

Той обясни, че решението по-строгите мерки да влязат 3 дни след обявяването им в четвъртък имаше за цел да позволи на фирмите, засегнати от тях, да планират по-добре доставките си и да реорганизират персонала.

Този прозорец във времето обаче доведе до струпване на хора по ресторантите и търговските центрове преди тяхното затваряне.

„Всяко струпване на хора е опасно. Колкото повече контакти, толкова повече предаване на вируса. Пак идваме до това - мерките ли пазят или поведението ни на база на разпоредените мерки. Каквото и да разпореждаме, ако човекът не е убеден, че е необходимо да се пази и че вирусът е около нас, ефектът ще е минимале. Всеки да реши за себе си какво трябва да прави и във времето да го спазва”, коментира доц. Кунчев.

Главният държавен здравен инспектор заяви, че не вижда връзка между пандемията и изборния процес. „Времето, което прекарва човек в избирателната секция, и начинът на гласуване са такива, че рискът във всяка една друга дейност, когато сме извън изборното място, е равен или много по-голям, отколкото по време на изборите.“, добави той.

По думите на доц. Кунчев натоварването в болниците е много голямо.

„При 8660 настанени в болници и 690 в интензивни отделения, натоварването в болниците е много голямо. В някои райони на страната те са почти на предела на възможностите си. Има места с натоварване над 90 - 95%. Никой няма да оставим на улицата, но започват да се затрудняват лечебните заведения и затова трябва да затегнем мерките“, каза Кунчев.

„Хората с други заболявания не се неглижират, тъй като няма човек, който да се нуждае от спешна помощ и да не е бил приет“, допълни главният държавен здравен инспектор.

Все още се анализират причините за голямата смъртност в България на фона на други европейски страни. Според Кунчев за това допринасят много фактори като структурата на населението ни, което е много възрастно, както и големият брой хора с хронични заболявания.

Чакат се резултатите от геномното секвениране на коронавируса при заразените българи, прибрали се от почивка в Африка, за да се види дали става въпрос за южноафриканския, или нигерийския вариант на болестта. Засега обаче това, с което се бори България, е английският щам, обясни Кунчев.

По темата с ваксините Кунчев заяви, че стига да дойдат необходимите ваксини, които чакаме, сме в готовност да постигнем 40 000-50 000 ваксинирани на ден.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ