Президентът Румен Радев: Важно е да има доверие в изборния процес

Президентът Румен Радев: Важно е да има доверие в изборния процес

Президентът Румен Радев: Важно е да има доверие в изборния процес

Изключително важно е не само да се проведат честни избори, но и да се гарантира прозрачна предизборна кампания. Очакваме да чуем предварително параметрите и здравните критерии, съобразно които ще бъдат наложени ограничения на кампанията и събитията по време на нея. Партиите и участниците трябва да знаят предварително при какво движение на епидемичната обстановка на каква кампания могат да разчитат. Това изисква сериозно планиране, така че ще настояваме да има яснота възможно най-рано. Това заяви държавният глава Румен Радев, който днес заедно с вицепрезидента Илияна Йотова на „Дондуков“ 2 проведе среща с представители на ПП „Републиканци за България“. В президентската администрация продължават срещите с извънпарламентарни политически партии в рамките на консултациите за прозрачни и честни избори, при които се гарантира здравето на гражданите. 

На срещата бе изразено опасение, че въпреки напредването на времето, няма законодателна готовност и подзаконова нормативна уредба, регламентираща изборния процес в безпрецедентни за българската демокрация условия. Държавният глава подчерта, че своевременното „осветяване“ на концепцията на изпълнителната власт за предстоящия вот е ключово за сигурността и информираността на гласоподавателите.

По думите на Румен Радев широко използваната от правителството практика да се приема законодателство в изключително кратки срокове сама по себе си не гарантира необходимия капацитет за неговото прилагане: “Едно е да се промени законът, друго е потенциалът на държавната администрация да въведе този закон в действие организирано и последователно, така че той да работи, да гарантира образцово провеждане на изборите и доверие в тях“.

Вицепрезидентът Илияна Йотова също отчете като проблем, че въпросът за предизборната кампания остава извън фокуса на обществения дебат. Тя предупреди, че липсата на възможност в пандемията да се провеждат традиционните формати на комуникация между политическите партии и гласоподавателите ще доведе до прехвърляне на огромната част от кампанията в медийното пространство. Илияна Йотова призова още за регламентиране в Изборния кодекс на участието на партиите в медиите по време на предизборната кампания и за своевременни консултации между политическите субекти и ръководствата на обществените медии БНР и БНТ.

Като съществен проблем, който поставя извънпарламентарните партии в неблагоприятна ситуация, беше посочена невъзможността те да имат равнопоставен достъп до медийни канали за комуникация. От „Републиканци за България“ призоваха за законови промени, които да регламентират ефирното време в обществените медии да бъде равно достъпно за всички политически кандидати, като се отчита, че обществената медия е функция на ангажимента на държавата за постигане на плурализъм.

Фокус на консултациите беше и обезпечаването на вота за сънародниците ни зад граница. Държавният глава обобщи, че голяма част от направените досега предложения определят гласуването по пощата като удачен и възможен вариант в епидемична обстановка, но това е възможно само при сериозна мобилизация на изпълнителната и законодателната власт.

Политическа партия „Републиканци за България“ предложиха чрез промени в Изборния кодекс да бъде предвидено представители на извънпарламентарни партии да бъдат членове на секционните избирателни комисии, както и на ЦИК, като изборът на тези партии да се реализира чрез жребий.

За намаляване на злоупотребите с вота, от партията предложиха да се осъществява ротация на областните директори на Министерството на вътрешните работи в рамките на месец, докато тече изборната подготовка – мярка, чиято цел е да се прекъснат зависимостите и упражняването на користни интереси и да се минимизира купеният и контролиран вот в рамките на малцинствата и най-уязвимите български общности.

Беше предложено и онлайн предаване на броенето на бюлетините и попълването на протоколите, както и качването на протоколите в отворена платформа за гарантирането на максимална прозрачност.  

Румен Радев отбеляза като възможност предвиждането на по-големи пространства, в които да работят избирателните секции, за да се избегне ситуация, при която спазването на изискванията за дистанция възпрепятства работата на застъпниците и наблюдателите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ