Седмичният брифинг на НОЩ: Вероятно сме в началото на трета вълна

Седмичният брифинг на НОЩ: Вероятно сме в началото на трета вълна

Седмичният брифинг на НОЩ: Вероятно сме в началото на трета вълна

Плавното покачване на заболевамостта от COVID-19 беше потвърдено по време на седмичния брифинг на Националния оперативен щаб. В момента, в България 12 области вече са в червена зона по разпространение на коронавируса с над 120 заболели на 100 000 души население. Други 12 области са в оранжевата зона, и само 4 са областите в жълтата зона - Видин, Добрич, Разград и Търговище, съобщи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. 

Няма области със заболеваемост под 20 на 100 000 души. Според данните от последните две седмици, 14-дневната заболеваемост е 99 на 100 000 души население. От понеделник досега тя вече е 140 на 100 000 души население, но това ще се отрази върху следващия период на отчитане. Това ни отрежда 26-о място по заболеваемост в ЕС и европейското икономическо пространство и 6-о място на Балканския полуостров.  Пак по данни за последните 14 дни, има спад на смъртността от коронавируса у нас, като показателят е 8,3 на 100 000 души население, което ни отрежда 15-о място в ЕС., отчете още доц. Кунчев.

"Вероятно това, което се случва в Европа и България, е начало на трета вълна на разпространение. В момента, в който заболеваемостта достигне 200 на 100 000 души за 14-дневен период, ще се съберем и ще обсъдим обстановката. До тогава не искам да казвам нещо категорично, за да не подвеждаме българските граждани", заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов.

Водещи по заболеваемост в ЕС към момента са Португалия, Ирландия, Испания. Със сравнително висока заболеваемост са Франция, Италия, Белгия, Нидерландия и Швеция и донякъде в прибалтийските страни. Най-ниска в ЕС е заболеваемостта в Гърция, България и Финландия. 

"За последните седмици забелязваме и отчитаме една устойчива тенденция за увеличаване на случаите, регистрирани с позитивен тест за Covid-19. Паралелно с това успяваме да запазим устойчиви места по заболеваемост и в Европа. Наблюдава се трайна тенденция за покачване на новозаболелите в последните седмици", каза в началото на брифинга здравният министър проф. Костадин Ангелов. Той прогнозира, че четвъртата фаза на ваксиниране ще стартира в началото на март, но при наличие на достатъчно ваксини. 

По думите му, дневната заболеваемост е 143-ма на 100 000 души. 52 години е средната възраст на новодиагностицираните лица. 29 са лицата в болница под 18 години. 73 години е средната възраст на починалите. В лечебните заведения заетостта на леглата за неусложнени пациенти е 35%, а заетостта на леглата за пациенти в интензивните структури е 38%. По-висока е заетостта на болничните легла в областите Благоевград, Варна, Габрово, Пазарджик, Силистра, София-област, Хасково и Шумен. 

От началото на пандемията 9764 медици са дали положителен резултат при тестване за коронавирус. Активните случаи в момента са 690, от които на домашно лечение са 601. 89 са лечебни заведения, от които 7 са в интензивните структури. 

57 учители са дали положителни проби за коронавирус, при общо направени 23 007 теста. Сред непедагогическият персонал положителните проби са 17, при направени общо 6327 теста. 

Здравният министър подчерта, че през последните дни се наблюдава една тъжна закономерност в обществените реакции по отношение на мерките. "Когато в резултат на увеличаване на инфектираните затягаме мерките,  се говори, че пречим на икономиката. Когато решим да разхлабим мерките заради намалелия брой на заразените – се твърди, че нас не ни е грижа. Искам да кажа, че всички ние, които стоим срещу вас, плащаме висока лична цена. Но единствено по този начин, последователно, можем да извоюваме победата над този вирус. Считам, че до момента сме били прави", подчерта професор Ангелов. 

"Заболеваемостта, в сравнение с миналата седмица на база на 100 000 души население, е увеличена с 32%. Смъртността е увеличена само с 4%, но тава което ние установихме за предишните протичания е, че тя следва увеличението с около 16 дни след пика на най-високата стойност на заболеваемост. В болниците има повече от 15% увеличение в сравнените с миналата седмица, като към този момент са приети 3230 души. Интензивните структури все още не са толкова натоварени, но и там има такава зависимост като със смъртността", каза председателят на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски.  

"Децата в предучилищна възраст и учениците от 1-4 клас учат присъствено от 4 януари. За 4 седмици през януари имахме леко покачване на случаите. Спорен е въпросът коя среда, колко допринася, за увеличаване на коефициента на заразяването, но факт е че всяко едно взаимодействие го прави. Образователната система е среда на многочислено, многочасово взаимодействие", посочи министърът на образованието Красимир Вълчев.

По думите му в момента 650 хиляди деца и ученици са в училище и няма как това да не бъде част от веригата на разпространение на вируса. "От друга страна изследванията показват, че колкото по-малки са децата, толкова по-малко индивидуално пренасят вируса. Тоест - проблемът са не толкова децата, колкото класната стая като среда. Нашето желание е да има максимум присъствено обучение, но доколкото е разумно и доколкото позволява ситуацията и не застрашаваме здравето на голям брой деца, учители и родители", добави той. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ