Европа може да бъде изправена пред недостиг на петрол в следващите 10 години

Европа може да бъде изправена пред недостиг на петрол в следващите 10 години

Европа може да бъде изправена пред недостиг на петрол в следващите 10 години

Европа може да се изправи пред сериозен недостиг на петрол в рамките на следващото десетилетие, като това ще направи прехода към ниcĸoвъглepoднa eнepгия още по-неотложен, пише британският „Гардиън“, позовавайки се на доклад на френския мозъчен тръст Ѕhіft Рrојесt.

Според проучването добивът на петрол може да се понижи с по-бързо темпо от това, с което ЕС намалява зависимостта си от изкопаеми гориво. Това крие риск от криза с доставките на петрол и сътресения при цените на черното злато.

В доклада на Ѕhіft Рrојесt се посочва, че рискът от достигане на „пиково предлагане на петрол“ преди водещите икономики да са преминали към по-зелени енергийни източници, представлява добра причина за изграждане на нов свят, в които изкопаемите горива играят много по-малка роля.

Анализът се базира на данни на нopвeжĸaтa ĸoнcyлтaнтcĸa ĸoмпaния Rуѕtаd Еnеrgу, според която добива на петрол в Русия и бившите съветски републики, отговарящи за 40% от доставките в Европа, е навлязъл в „систематичен спад“. Според данните това понижение на добива ще надмине темпото, с което Европа се декарбонизира.

Производството на петрол в Африка, което допринася за 10% от доставките в Европа, също се очаква да се свие значително през следващото десетилетие.

Пандемията от COVID-19 може да засили риска от недостиг на доставките през идните 10 години, тъй като тя допринесе за спад на инвестициите в нови петролни проекти.

Очаква се големите петролни компании да намалят разходите си за годината с близо една четвърт, или почти 40 млрд. долара, за да оцелеят в периода на ниско търсене, предизвикан от пандемията.

Според Rynstad кризата може да привлече напред „пиковото предлагане на петрол“ от 2030 на 2027 г., като след това световният пазар ще навлезе в период на перманентно понижение.

Според ръководителят на анализа на Rystad Пер Магнус Нисвен, не е „немислима“ ситуация, в която светът да се сблъска със срив на доставките на петрол и рязък скок на цените, дори на фона на понижаващото се търсене.

Цените на петрола ще останат сравнително ниски поне още две години, докато икономите се възстановят от шока от пандемията. Те обаче биха могли да скочат рязко в средата на десетилетието, ако търсенето на петрол надмине добива.

„Въздействието върху обществото от евентуален недостиг на петрол е нещо, на което не се обръща особено внимание. По тази причина бързият енергиен преход е от ключово значение не само за климата, но и за избягване на трайни рецесии на развиващите се пазари, предизвикани от енергиен недостиг“, отбелязва Нисвен.

По думите му тази прогноза дава още една причина икономиките да намалят зависимостта си от изкопаемите горива.

Страните, които инвестират повече в електрическите автомобили, няма да бъдат засегнати толкова от растящите цени на петрола, а останалите ще бъдат принудени да ускорят прехода си към по-чиста енергия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ