Ще поскъпва ли още природният газ?

Ще поскъпва ли още природният газ?

Ще поскъпва ли още природният газ?

Ново поскъпване на природния газ с още 8 процента от май обсъди на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

Обсъждането се случва само шест дни след решението на енергийния регулатор поскъпване на газа със задна дата от 1 април с 16%. Предложението е идва на фона на поскъпващо синьо гориво и нестабилни цени на петрола на европейските и световните пазари, на ръст на стойностите на тока и скок на цените на въглеродните емисии.

„След извършен анализ, изготвен въз основа на представените от „Булгаргаз“ ЕАД данни и документи и след направени изчисления съгласно ценовия модел, в доклада на КЕВР се предлага цената на природния газ от 1 май 2021 г. да бъде в размер на 35,74 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС).“, става ясно от сайта на енергийния регулатор.

Окончателната промяна в цените ще стане ясна на 1 май, когато "Булгаргаз" ще внесе актуализираното си предложение.

Изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Николай Павлов уточни, че цената е прогнозна, тъй данните в предложената от дружеството цена са към 9 април. Той припомни, че цените у нас следват тези на петролните продукти, както и на европейските газови пазари. Павлов също така отбеляза, че от 1 юли 2020 г. до 30 април 2021 г. средната продажна цена на дружеството е по-ниска с над 12% от прогнозната цена за този период, определена от КЕВР. По думите му цената у нас ще продължи да бъде с около 10-11% по-ниска в сравненеи с европейските газови пазари и през летните месеци.

Изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Ивайло Найденов заяви пред БНР, че повишението на цените е нормално, тъй като формулата за ценообразовуане на доставена от Газпром газ е обвързана с ценовите равнища в Западна Европа.

„Цените на газа в Нидерландия са например вече над 20 евро за мегаватчас“, добави той.

По думите му това повишаване не се отразява добре на индустрията.

„Аз лично очаквам да се задържат ценовите равнища дори през лятото и да са по-високи от тези през 2020. Това е заради повишеното търсене на газ в Западна Европа, поради факта, че хранилищата са вече поизчерпани, имаше дълго време ниски температура, което повиши потреблението на газ.“, коментира той, кат добави, че има конкуренция за доставките на втечнен природен газ с азиатските пазари, където ценовите равнища по принцип са по-високи и също така има и сключени газопроводи за поддръжка от Норвегия, което свива предлагагането в Западна Европа. „Това частично се отразява и на високите цени на електроенергията“, поясни още енергийният експерт.

„В момента цените ни са горе-долу на средните равнища за цените на Европа, не са най-високите“, каза Ивайло Найденов.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ