Петролът поевтиня на фона на прогнозата на МАЕ за световното търсене

Петролът поевтиня на фона на прогнозата на МАЕ за световното търсене

Петролът поевтиня на фона на прогнозата на МАЕ за световното търсене

Цените на петрола се понижиха за втори пореден ден в ранната търговия в петък, след като Международната агенция по енергетика предупреди, че ръстът на търсенето на суров петрол и неговите производни продукти се е забави рязко на фона на нарастващия брой на заразените с COVID-19 в световен мащаб, който принуди редица правителства отново да въведат ограничения върху пътуванията.

Към 8:30 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,67 долара, или 0,94%, до 70,64 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,71 долара, или 1,03%, до 68,38 долара за барел. Въпреки тези резултати и двата бенчмарка вървят към минимален седмичен ръст.

Ръста на търсенето на суров петрол на практика спря през месец юли и ще продължи да се повишава при по-бавно темпо през останалата част на 2021 г. на фона на разпространението на варианта Делта на коронавируса, заявиха от МАЕ в четвъртък.

„Ръстът през втората половина на 2021 г. бе понижен рязко, тъй като въведените ограничителни мерки срещу COVID-19 в няколко водещи страни потребителки на петрол, особено в Азия, ще намалят мобилността и консумацията на петрол“, коментират от МАЕ.

 В същото време ОПЕК запази прогнозата си за възстановяване на търсенето на петрол в световен мащаб през тази година и допълнителен ръст през 2022 г. Организацията на износителките на петрол повиши и очакванията си за доставките през следващата година от други производители, включително шистовите компании в САЩ.

Goldman Sachs, от своя страна, намали прогнозата си за глобалния петролен дефицит до 1 млн.  барела на ден от 2,3 млн. барела дневно в краткосрочен план, тъй като търсенето ще намалее през август и септември. Банката също така очаква възстановяването на търсенето да продължи на фона на нарастващите нива на ваксинация.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ