Избирането на Фон дер Лайен е като политиката на ЕС - не е погрешна, но не е и удовлетворителна

Избирането на Фон дер Лайен е като политиката на ЕС - не е погрешна, но не е и удовлетворителна

Избирането на Фон дер Лайен е като политиката на ЕС - не е погрешна, но не е и удовлетворителна

Кандидатурата на Урсула фон дер Лайен за председател на Европейската комисия беше одобрена от Европейския парламент, макар и с малко мнозинство, подчертава френският в. "Фигаро". За германската министърка на отбраната това означава, че залогът й най-после е бил успешен. Откровено проевропейската й позиция може да й е донесла няколкото гласове, от които се нуждаеше.

Победата й обаче е безславна, пише френският в. "Либерасион". Наистина, тя ще стане първата жена, избирана на този пост от 1958 г., но победата й с 383 гласа, при необходими 374, е далеч от 422-та гласа, които получи Жан-Клод Юнкер през 2014 година.

Гласуването в Европарламента е тайно и не се знае кой за кого е гласувал. Но можем да твърдим без особен риск, че без подкрепата на евроскептиците от италианското Движение "Пет звезди" и полската Право и справедливост, които обявиха подкрепата си за нея, тя щеше да загуби. Много от депутатите на нейния собствен лагер, консерваторите от Европейската народна партия, както и от другите две официално подкрепящи я групи - социалистите и "Обновете Европа" - очевидно са гласували против нея. В противен случай тя можеше да получи 443 гласа само от тях.

Избирането на Фон дер Лайен беше показателнo за състоянието на ЕС, пише германският всекидневник "Нойе оснабрюкер цайтунг" в днешната си редакционна статия, припомняйки, че "в миналото политиката беше смятана за изкуството на компромиса между това, което си представяме и това, което можем да постигнем".

"В ЕС, с неговите 28 страни членки, тя се редуцира до изкуството на най-малкия общ знаменател", подчертава изданието. "Затова политиката на ЕС често работи като избирането на Фон дер Лайен за председателка на ЕК: не е погрешна, но не е и удовлетворителна".

Урсула фон дер Лайен поема поста в момент, когато ЕС е обхванат от вътрешни разделения, подхранвани от възхода на национализма. В същото време блокът се бори за влияние с Русия, Китай, САЩ, Иран и други страни, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

Въпреки че беше одобрена с малко мнозинство от гласове, Фон дер Лайен възприе триумфален и помирителен тон в речта си след обявяването на решението. "Доверието, което ми гласувате, е доверие, което проявявате към Европа, доверие към една обединена и силна Европа, от Изтока до Запада и от Юга до Севера", подчерта тя.

Процесът по избирането на германската министърка на отбраната беше тежък. Европейските правителствени ръководители първоначално бяха приели да номинират за председател един от кандидатите, предложени от политическите групи в Европейския парламент, но се отказаха от споразумението, след като двамата водещи кандидати се сблъскаха с непреодолима опозиция. След дни на интензивни преговори те избраха Фон дер Лайен, която не беше считана за потенциален кандидат. Макар и член на десноцентристкия германски Християндемократически съюз (ХДС) на канцлерката Ангела Меркел, тя спечели подкрепа сред левите сили, обещавайки минимална европейска работна заплата и програма за въглероднонеутрална Европа, припомня в. "Ню Йорк таймс". Беше неизбежно мнозина депутати да сметнат номинацията й за цинична сделка между Германия и Франция - нещо, което по-новите и по-малки страни членки не подкрепят.

В речта след избирането си, Фон дер Лайен звучеше като страстна поддръжничка на глобализацията, отхвърляйки изолационизма като неподходящ за Европа. Тя отправи и едва прикрити критики към китайската инициатива "Един пояс, един път". Този подход ще я доведе до конфликт с някои страни членки, особено от източните и южни части на Европа, които смятат Брюксел за склонна към намеса чужда сила, оспорваща техния суверенитет. А изказванията й за свободната търговия и многостранния подход я противопоставят на програмата на президента на САЩ Доналд Тръмп, отбелязва "Ню Йорк таймс".


По материали на БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ