Банките на Уолстрийт очакват европейските акции да се представят по-добре от американските

Банките на Уолстрийт очакват европейските акции да се представят по-добре от американските

Банките на Уолстрийт очакват европейските акции да се представят по-добре от американските

По-голямата част от инвестиционните банки очакват европейските акции да се представят по-добре от аналозите си в САЩ през останалата част на годината, а и през 2022 г., тъй като икономическото възстановяване и стимулите в региона се хармонизират, пише Си Ен Би Си.

Скорошните икономически данни за еврозоната показват, че възстановяването на региона на единната валута набира скорост след сравнително бавния старт на годината заради по-бавната ваксинация и продължителните блокади.

По-рано тази седмица бе публикувано проучването на IHS Markit, според което индексът PMI, измерващ общата бизнес активност в еврозоната, е достигнал 59,2 пункта през юни спрямо 57,1 пункта през май.

Това накара много инвеститори да се насочат към европейските акции. Общият индекс STOXX 600 е напреднал с над 14% от началото на годината, като според анализ на Goldman Sachs европейските акции ще поскъпнат с още 10% през следващите 12 месеца.

Анализатори в Morgan Stanley също изразиха мнение, че Европа е в по-добра позиция от всички водещи региони за първи път от повече от две десетилетия.

Barclays, от своя срана, преписа нарастващия приток на капитал към Европа, особено от американски инвеститори, на по-късното отваряне на икономиката и очаквания растеж през втората половина на годината.

В неотдавна публикуване бележка, Eманюел Ко, ръководител Европейски стратегии на пазара на акции в банката, посочи, че растежът в САЩ изглежда достига своя пик и че Федералния резерв говори за намаляване на стимулите, докато възстановяването в Европа е в по-ранния си етап и ЕЦБ продължава да подкрепя по-благоприятната парична политика.

„Вярваме, че позитивната икономическа инерция в региона може да продължи и през 2022 г., тъй като частният сектор няма търпение да започне да харчи сериозни суми, а банките излизат от кризата в добра форма“, каза Ко.

Фондът за възстановяване на Европейския съюз също се разглежда като инструмент, който ще постави основните на силно и устойчиво икономическо възстановяване.

Главният икономист на UBS за Европа Рейнард Клуз заяви в петък пред Си Ен Би Си, че основният ефект върху растежа на БВП от фонда за възстановяване ще бъде видим през 2022 г. и 2023 г.

 „Смятам, че през следващите три години щ да видим най-големият ефект по отношение на реалната икономическа активност и подкрепата за корпоративните печалби, особено в секторите, които ще облагодетелстват най-много от фонда.“, коментира той.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ