Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бюджетният дефицит към края на годината ще достигне 7 млрд. лв.
Държавата ще изхарчи с 7 млрд. лв. повече, отколкото ще са приходите й през 2021 г. Това показва Конвергентната програма на Министерството на финансите за развитието на страната в периода 2021-2023 г., която беше одобрената от правителството в оставка на 5 май и качена на сайта на ведомството.
Според документа, бюджетният дефицит у нас ще достигне 5,6% от прогнозния БВП, тоест 6.97 млрд. лв. Това е и много над изискването до 3% от БВП според критериите на ЕС, които обаче поради кризата с коронавируса много малко държави в блока спазват.
Оценката на дефицита в бюджета през 2021 г. се променяше вече няколко пъти. Първоначално се очакваше дефицитът да бъде по-нисък от този, генериран през 2020 г., който в крайна сметка възлиза на 3% от БВП или 3,6 млрд. лв.
През ноември 2020 г., когато беше обсъждан Закона за бюджета за 2021 г., беше предложено в него да има дефицит, възлизащ на около 4,9 млрд. лв. В крайна сметка в Закона обаче беше записано дефицитът да е 5,5 млрд. лв.
След това през март месец 2021 г. България изпрати информация до Евростат за прогнозен дефицит от 6,2 млрд. лв. до края на годината.
Сегашната прогноза обаче показва близо 800 млн. лв. повече спрямо последната оценка.
Както е известно, разходите на правителството към края на април са с 27% по-големи в сравнение със същия период на миналата година. Бюджетът за първите 4 месеца на годината излезе на излишък само защото "СофКънект" плати на държавата 660 млн. лв. с ДДС вноска за концесията на Летище София и така бюджетът излезе на плюс 115 млн. лв.
От началото на годината Министерството на финансите на три пъти набра дълг чрез продажба на държавни ценни книжа на обща стойност от 800 млн. лв.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.