Финансовият министър: Бюджетът вече има сериозни проблеми

Финансовият министър: Бюджетът вече има сериозни проблеми

Финансовият министър: Бюджетът вече има сериозни проблеми

Структурно бюджетът към началото на май вече има сериозни проблеми. Трябва да се дърпат пари от най-разнообразни места, за да могат да се финансират продължаващите нужди на бизнеса за възстановяване, нуждите на здравеопазването и да се подпомагат пенсионерите. Това заяви на брифинг служебният министър на финансите Асен Василев. 

"До 14 май от централен бюджет са изхарчени 1,164 млрд. лв. От буфера са взети 283 милиона лева. От бюджета на Министерство на финансите са взети 22 милиона лв. 810 милиона лева са за непредвидени разходи чрез преструктуриране. 509 милиона лева от централния бюджет са непредвидени разходи чрез преструктуриране. 283 милиона лева от буфера и 22 милиона лева от Министерство на финансите също са непредвидени. С тези разходи в голямата си част са платени мерките за бизнеса, 50-те лева на пенсионерите за април и май и COVID мерките", обясни министър Василев. 

По думите му, вместо бюджетът да се актуализира, когато през март става ясно, че ще трябва мерките да се продължат, сега се налага да се "дърпат всички възможни налични буфери и пера, в това число за да се покрие част от мярката 60/40 през май." 

"Още преди ние да влезем като правителство, вече започва да се дърпа от пера, които не са предвидени за тази цел. Там имаме непредвидени разходи за църкви, за Фонд на фондовете, БНТ. Да кажем, че част от тях трябва да се случват", каза още Василев. 

Наскоро той обяви, че няма да се наложи теглене на нов държавен дълг и "фискално стоим стабилно", а приходите в бюджета се движат по план, като се наблюдава изоставане само в акцизите на цигарите и горивата.

Активно работим върху пакет от мерки за възстановяване на бизнеса, обяви служебният финансов министър.

"Епедимиологичната обстановка е такава, че вече затворени бизнеси, които са ограничени да работят, няма. Трябва да преминем от режим, в който плащаме на бизнесите, защото са затворени и няма как да произвеждат, в режим, в който подпомагаме възстановяването на бизнесите, подпомагаме да се вдигнат поръчките и да заработят нормално и ритмично", допълни той. 

Министър Асен Василев посочи, че първата мярка, по която служебният кабинет работи още от ден първи, е насочена към един от най-засегнатите браншове - туризма. "Намерихме средства от централния бюджет, с които да се направи програма, която да вдигне заетостта в туризма като нощувки, а в същото време да има силен социален ефект", посочи още той.

"Моя основна грижа е да минимизирам ефектите на пандемията върху учителите и учениците. Това означава, че ще дадем на 30 хиляди ученици – основно, но и на учители, да посетят по определен ред туристически места и хотели. Това ще стане чрез туроператорите. Така в продължение на една седмица те ще летуват безплатно и в същото време ще се помогне на туристическия бизнес", заяви от своят страна служебният министър на образованието Николай Денков.

"Към средата на юли очакваме да бъдат сключени първите договори. Ще има първа вълна на кандидатстване. Ако предвидените средства не бъдат изразходвани, ще обявим и нова. Процесът ще продължи до 15 септември", допълни Денков. 

"Програмата наистина е с много сериозен приоритет и има много сериозен социален ефект, тъй като не само децата ще имат възможност да отдъхнат от тази епидемична ситуация, но тя е насочена и към подпомагане на туристическия сектор", заяви служебният министър на туризма Стела Балтова.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ