Коя е твоята суперсила в света на парите?

Коя е твоята суперсила в света на парите?

В повечето области от човешкия живот е достатъчно да намерим хора, които са успешни и да копираме техните действия и поведение. При управлението на личните ни финанси не винаги е така. Богатите хора, които парадират с парите си и си купуват скъпи „играчки“ не са добър модел за подражание. От моя опит съм установил, че пътят на всеки човек към богатството е различен и успехът зависи на 80% от неговите собствени суперсили, свързани с парите. В тази статия ще ви представя най-често срещаните и ще ви помогна да откриете вашите.

Времето

Сложната лихва и достатъчно дълъг период, за да проработи, са нашите най-добри съюзници по пътя към финансовия успех, докато липсата на време е най-големият ни враг. Ако започнем да спестяваме пари в 20-те ни години и да ги инвестираме в качествени активи с добра доходност, шансът да сме сред най-богатите 5% или 10% от хората в България е огромен.

Добрата новина е, че ние всички получаваме приблизително еднакво количество от тази суперсила и от нас зависи как ще я използваме. Дали ще си кажем, че „има време“, ще го мислим „когато му дойде времето“ или ще действаме сега – това ще определи до голяма степен къде ще сме след 5, 10, 15 или 20 години.

Знам, че фактори като липса на финансова грамотност и инвестиционна култура, здравословни проблеми, нископлатена работа или просто лоши решения за нашите пари, могат да ни откажат да преследваме целите си, но това са само временни пречки, които трябва да преодолеем. На колкото и години да сме решили да сложим ред във финансите ни, ще имаме достатъчно време, за да постигнем добри резултати. Просто не трябва да отлагаме този избор.

Има още една суперсила, която е свързана с времето и това е нашето свободно време, което може да използваме за постигането на личните ни цели. Въпреки натоварената ни работа, грижите за децата ни и хилядите други задачи, които трябва да свършим в кратки срокове, доброто управление на времето може да ни донесе по един допълнителен свободен час на ден. Ранното ставане също ще е доста полезно в тази посока. А тези 365 часа всяка година може да ги използваме разумно и да ни помогнат да постигнем целите си още по-скоро.

Поемането на риск

Когато давам примери за годишна инвестиционна доходност в тази рубрика, често използвам средната за пазара от 10%. Получавал съм доста имейли, в които читатели са ми писали, че „10% е много висока и не е гарантирана“, „акциите са надценени и скоро балонът ще се спука“ или „един мой роднина загуби голяма част от спестяванията си в такива инвестиции“.

Интересното е, че всички тези хора са донякъде прави и има резон в това, което казват. Съгласен съм, че няма нищо гарантирано на този свят, но от друга страна, няма и хора (независимо колко опит и знания имат), които да предвиждат с 100%-ова точност бъдещето и затова животът е толкова пъстър. През 2020 година видях такива неща, които не са се случвали през последните 20 години, откакто следя пазарите.

Аз гледам на инвестициите ми като възможност да получа по-висока доходност, ако поема малко по-висок риск. Те са в правопропорционална зависимост и това е едно от основните правила във финансите. Много трудно може да избегнем изцяло рисковете, но може да ги минимизираме и да ги управляваме до някаква степен. Основният ни съюзник в това е да познаваме по-детайлно инвестициите, в които влагаме парите си, както и какви са движещите сили на съответния пазар. Причината е, че основният риск почти винаги е самият инвеститор и при едни и същи условия, някои губят, а други правят рекордни печалби.

Суперсилата на много от богатите хора в България и по света е именно тази – да поемат по-високи рискове, за да имат възможността (но не и гаранцията) да спечелят повече. Няма успешен човек, който не е рискувал, а винаги е „играел на сигурно“.

Спестяването

В уравнението на финансовия успех, освен времето и доходността, много важна роля играе и сумата, която ще заделяме всеки месец, за да постигнем финансовите ни цели. За мен да спестявам е много лесно и това е една от моите суперсили, свързани с парите, но виждам, че много хора не я притежават изобщо. Те са свикнали да харчат всичко, независимо дали получават 800 лева заплата или 5,000 лева.

Този начин на живот не е лош, но има един малък недостатък – трябва да работим до края на земните ни дни, за да поддържаме стандарта си. Добрата новина е, че благодарение на медицината средната продължителност на живота се увеличава и ние ще може да работим активно до 70, 80 или повече години. Поне така се надяват много хора, които се опитват, но не могат да спестяват и живеят предимно на кредит.

Аз съм привърженик на баланса и не бих препоръчал екстремно спестяване на човек, който не е заделил и един лев през живота си. Един добър подход е да подобряваме стандарта си в момента, но и да помислим малко за бъдещето, за да не се окажем на дъното, ако приходите спрат за няколко месеца.

Генериране на доходи

Познавам много хора, които изкарват доста големи суми за стандартите на България, а и не само. Те са много добри в реализирането на идеи или са топ специалисти в определени сфери. Разбира се, тази суперсила не се появява при ухапване от паяк или друго животно, а трябват години, за да се култивира и развие. Развитието на технологиите позволи на много българи да работят за чужди компании дистанционно или да продават продуктите и услугите си на отдалечени пазари.

За съжаление, тази сила е нищо без останалите. Дори човек да изкарва много пари, ако не спестява част от тях или си държи всичките средства на банков депозит, нещата няма да се получат. Всъщност, повечето ми индивидуални клиенти попадат в тази категория. Всички те генерират немалки доходи, но поради липса на свободно време, имат скромен инвеститорски опит и по-голямата част от спестяванията им са в банки.

Това бяха най-важните и често срещани суперсили, свързани с парите. Не е нужно да ги притежаваме всичките, а да се фокусираме върху нашите и да ги използваме по най-добрия начин.

А каква е вашата суперсила в управлението на личните финанси и инвестициите?    

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Патриарх Даниил: На Бъдни вечер виждаме бъдещето, което Бог е предвидял за нас - да бъде с нас, сега и во веки
Няколко държави са предложили на Русия домакинство за преговори Путин - Тръмп
Научете мозъка си на по-добри навици
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.