Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Лагард: Пазарите могат да тестват нашата решителност колкото си искат
Няма да се въздържаме от това да използваме всичките си финансови инструменти, ако инвеститорите опитат да тласнат нагоре доходността по държавните ценни книжа. Това заяви в интервю за телевизия Блумбърг президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард.
„Могат да ни тестват колкото си искат. В момента сме изправени пред изключителни обстоятелства и имаме изключителни инструменти, които да използваме. Ще ги използваме както и когато е необходими, за да изпълним мандата си“, коментира Лагард.
По-рано този месец ЕЦБ ускори темповете си на парична подкрепа чрез „Пандемичната програма за спешни покупки“ (PEPP) в опит да ограничи нарастващата доходност на разходите по заемите, която заплашва да подкопае възстановяването на региона. Доходността нарасна на фона на глобалната „рефлационна“ търговия, подкрепяна от силното икономическо възстановяване на САЩ. Възстановяването в Еврозоната обаче среща пречки под формата на нови блокади срещу разпространението на коронавируса и сравнително бавната ваксинация.
„Предвид изключителната ситуация, пред която сме изправени, използваме максимално гъвкаво програмата за 1,85 трлн. долара“, каза Лагард, визирайки PEPP. „Можем да разгърнем цялата програма, да не го направим или пък да я увеличим. Ще коригираме политиката си, когато е нужно“, добави шефът на Европейската централна банка.
Притеснения за инфлацията
ЕЦБ прогнозира, че икономиката на Еврозоната ще нарасне с 4% през тази година. Това не е достатъчно, за да бъде компенсирано свиването с 6,6% през миналата година. Очакванията са брутният вътрешен продукт на региона на единната валута да се върне на нивото от преди пандемията едва в средата на 2022 г., което е една година по-късно в сравнение със САЩ.
От централната банка отбелязват, че нарастването на инфлацията в Еврозоната ще бъде временно и че опасенията около загубата на работни места ще поддържат потребителското търсене под контрол в средносрочен план.
„Мнозина изразяват опасения от последствията от хлабава парична политика. На преден план се появяват страхове от инфлация и дори хиперинфалция, но в момента няма признаци за такъв проблем. Точно обратното, има опасност темпото на ръст на инфлацията в Еврозоната да остане твърде бавно“, казва Оли Рен, управител на Централната банка на Финланзия и член на Управителния съвет на ЕЦБ
Очаква се Пандемичната програма за спешни покупки на ЕЦБ да остане в действие до края на март 2022 г., но Лагард казва, че при нужда тя може да бъде удължена.
Тя също така заяви, че се надява възстановителният фонд на ЕС в размер на 750 млрд. евро да започне да се използва през втората половина на 2021 г.
Плановете за изразходване на средствата от фонда все още се оценяват от Европейската комисия, а законите, нужни за емитирането на общ европейски дълг, с който да бъде финансиран фонда, все още не са приети от няколко правителства в ЕС.
„като цяло икономическата ситуация в Европа е белязана от несигурност. Това, което трябва да направят ЕЦБ и паричната политика, е да осигурят колкото се може повече сигурност“, каза Лагард.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.