Малко бонус, много малус - новата система за "Гражданска отговорност" може да стартира още от януари

Малко бонус, много малус - новата система за Гражданска отговорност може да стартира още от януари

С нулева година да стартира българската система бонус-малус предвижда вече готовият и представен от днес за обществено обсъждане проект на Комисията за финансов надзор. На практика тя трябва да замени сегашния модел на унифицираната застраховка "Гражданска отговорност" като стимулира с отстъпки шофьорите без нарушения и санкционира провинилите се водачи с по-скъпа "Гражданска отговорност".

Изготвената от КФН методика предвижда застрахователните компании да имат базови тарифи, спрямо които ще се правят отстъпки от 25% или надбавки, стигащи до 400% от цената на полицата, в зависимост от индивидуалния профил на водача. Според публикувания проект, системата ще разпредели водачите в няколко класа, според индивидуалния им рисков профил. Той ще се калкулира на база регистрираните от тях нарушения на пътя.  Всеки застраховател ще формира своя собствена базова тарифа за задължителната застраховка, воден от критериите, които и досега са определяли цената на полицата - характеристики на автомобила като мощност, възраст, регион, в който се управлява колата, възраст на водача, щетимост и т.н. Това означава, че и след въвеждането на системата застрахователните компании ще имат различни цени.

Две скали за бонус и малус

В проекта се предлагат две алтернативни скали за "бонус-малус": едната с 15 (петнадесет класа) при базов "неутрален" клас 6, пет класа "бонус" и девет класа малус. При нея в най-облагодетелстващия "бонус" клас се реализира отстъпка от 23% от базовата премия, а в най-утежняващия "малус" клас се реализира увеличение от 400 % на базовата премия.

Втората скала съдържа 20 (двадесет класа) при базов "неутрален" клас 8, седем класа "бонус" и дванадесет класа малус. При нея в най-облагодетелстващия "бонус" клас се реализира отстъпка от 25% от базовата премия, а в най-утежняващия "малус" клас се реализира увеличение от 400 % на базовата премия.

Зануляване и стартиране

Новата система може да бъде въведена още от януари догодина, стига Комисията за финансов надзор (КФН) да успее да изготви наредба за прилагането й. Предвижда се следващата година да бъде нулева по отношение на водачите, но регистрираните през този период от тях наказателни постановления и присъди ще се зачитат при следващото подновяване на задължителната застраховка. На практика, това означава, че българската бонус-малус система ще заработи реално през 2021 г.  Датата, от която ще започне да се следи историята на провиненията, е 1 януари 2020 г. Това означава, че досегашните нарушения няма да важат, за да се осигури равнопоставеност между водачите.  През първата, нулева година всяко регистрирано нарушение, за което има административен акт или присъда, ще води до начисляването на определен брой точки. Например превишаване на скоростта с 21 до 30 км/ч спрямо поставеното ограничение на пътя ще е 1 точка. Изпреварване, което създава опасност за движението е 4 точки. С толкова ще се натоварва и шофирането в нетрезво състояние с измерени 0.5 до 0.8 промила алкохол в кръвта. Умишлено причиняване на имуществени щети при управление на МПС ще води до 7 наказателни точки.

Носители на класа "бонус-малус" ще бъдат не само шофьорите, но и собствениците на автомобилите, предвижда още проектът. За да се избегне заобикаляне на системата, чрез фиктивно прехвърляне на автомобила и неговото повторно придобиване от същия собственик с цел изчистване на натрупани "малуси", се предлага, ако колата бъде закупена от същия собственик, да се вземат предвид натрупаните "малуси" през предишните периоди на притежание при прилагане на правилата за преход. Целта е собственикът да се окаже в същия "бонус-малус" клас, който би имал, ако собствеността върху моторното превозно средство не е била прехвърляна.

Също така, за да може да се отчита "бонус-малус" класът на водача се прави предложение за промени в законодателството. Предвижда се всички шофьори, включително и собственикът на колата, да се вписват в застрахователната полица "Гражданска отговорност". В противен случай ще бъдат налагани административни наказания, както на водача, така и за собственика на автомобила.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Няколко държави са предложили на Русия домакинство за преговори Путин - Тръмп
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата
Патриарх Даниил: На Бъдни вечер виждаме бъдещето, което Бог е предвидял за нас - да бъде с нас, сега и во веки