Шансът да прескочим едно или няколко нива

Шансът да прескочим едно или няколко нива

Шансът да прескочим едно или няколко нива

България има нещо, което много други държави се стремят да намерят или развият - талант, вярва Любомир Минчев, основател и мажоритарен собственик на "Телелинк"

- Господин Минчев, до каква степен българският бизнес е дигитализиран? Възползва ли се максимално от ползите, които ИТ прогресът дава на модерния мениджмънт?

- В сравнение с повечето държави от ЕС-27 ние сме на по-задните места. Трябва обаче да се отчете, че през последните две-три години у нас бяха създадени повече от 30 хил. работни места в ИТ индустрията, включително местни и чужди аутсорсинг фирми. Вече има инвестиции в център за развойна дейност на водеща световна компания, и то със сравнително висока значимост за цялостното є продуктово портфолио. Развиват се и местните фирми, които също се опитват да преминат от работа по поръчка към разработване на собствени решения и продукти. Тоест в България има нещо, което много други държави се стремят да намерят или развият - талант! Трябва да гледаме оптимистично напред, а не да анализираме причините защо не е станало досега! България има шанса да прескочи ниво или даже нива и да излезе сред по-напредналите държави.

- Освен с края на хартиените документи с какво друго мениджърите трябва да свързват дигиталната трансформация?

- Дигиталната трансформация трябва да се свързва преди всичко с организационните промени, които адаптират компанията към новите реалности. Живеем в най-динамичната епоха от развитието на човечеството и промените се случват с много по-висок интензитет от когато и да било преди това. Технологиите ускоряват всичко и за да сме конкурентоспособни, трябва да се научим да се трансформираме по-бързо, отколкото сме правили това до момента.

- От кои отдели трябва да започне процесът на дигитализация и чия трябва да е отговорността за трансформацията във фирмата?

- Дигиталната трансформация не е в правомощията на ИТ директора, който купува следващата версия на софтуер или хардуер, а е от компетентността на висшите ръководни кадри - изпълнителен директор или дори борда на директорите, тъй като засяга основния бизнес.

- По какъв начин българският предприемач гледа на изкуствения интелект и в кой момент ще е склонен да го допусне във фирмата при вземането на важните решения?

- Много малко са фирмите не само в България, но и по света, които инвестират в изкуствен интелект под някаква форма. В последно време обаче все повече компании осъзнават възможностите, които предоставят данните, и очаквам да започнат да търсят решения как да ги използват по най-добрия начин. Това е свързано и с инвестиции в решения, базирани на изкуствен интелект. За да започне да функционира ефективно една система, базирана на artificial intelligence (AI - изкуствен интелект), тя трябва да бъде първоначално "обучена". Все още хората играят съществена роля във формулирането на задачите и настройването на системата на база на получените резултати. Това е бавен и трудоемък процес и не очаквам да има продукт на пазара, който да може да решава този проблем по лесен начин, поне не в близките пет години!

Едно обаче е сигурно - без извършване на дигитална трансформация във фирмата използването на изкуствен интелект би било изключително трудно или дори невъзможно.

Интервю: Венцислав Савов    

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ