Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Двоен ръст на приходите при 100-те водещи български фирми
Двоен ръст в приходите от продажби за 2013 г. спрямо 2012 г. са реализирали водещите български компании. Това е една от основните констатации в 16-та годишна класация на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Топ 1000 на фирмите с най-добри постижения у нас.
„При условията на политическата нестабилност и остри разногласия на политическата сцена, фирмите, класирани в първата стотица успяват да достигнат двоен ръст (207%) в приходите от продажби през 2013 г. спрямо 2012 г.“, посочва организацията в резюме към доклада на сайта си.
Класацията е разделена на 5 категории. Изследвани са резултатите от дейността на 6230 фирми в България, произвеждащи 82.05% от БВП на страната за 2013 г., при 76% за 2012 г. Методологията на „ТОП 100” включва само обективни финансови показатели.
На първо място по нетни приходи от продажби за 2012/2013 г. е фирма "София коннект" ЕООД в сектора ИТ, следвана от бургаската "Бул Рууф" ЕООД, която работи в областта на строителството, петричката "Мартилтек" ООД в сектора на машините и оборудването, "Пениталес" ООД от Казанлък от областта на дървообработването и мебелната промишленост и "БГ Агро Търговска компания" АД от Варна.
При класацията по най-голяма печалба спрямо вложените собствени средства (възвръщаемост на капитала) 39% са от сферата на услугите и транспорта. Сред тях преобладават ангажираните с инженерни дейности, консултантски и спедиторски услуги, които достигат добра рентабилност. Сред класираните най-малко са фирмите от текстилния бранш и от производството на храни, където има значителна административна намеса като цяло в ЕС.
В класирането по намаление на задълженията първите 100 фирми са успели да намалят задлъжнялостта си наполовина – средно с 56 % спрямо 2012 г., като същевременно техните приходи растат и имат печалба. Забелязва се, че в тази класация от промишлените производства най-много са фирмите от хранителната индустрия.
Класацията по изменение на финансовия резултат показва, че основно промишлени предприятия успяват да преодолеят загуби от 2012 г. и да излязат на печалба през 2013 г.
В секторно отношение преобладаващите фирми от различните категории в „ТОП 100” са от сферата на търговията (38%) и промишлеността (19%). От индустрията за втора по ред година с най-много представители е производството на машини и оборудване. Добрите резултати на този бранш се дължат на насочеността му към външни пазари.
Строителството е с 11% дял в „ТОП 100”, като за присъствието му допринасят най-вече изпълняваните публични поръчки, но като цяло в бранша не може да се отчете особено оживление. Същевременно БТПП напомня, че държавата не трябва да си позволява забавяне в плащанията към строителния бизнес, тъй като може да постави пред сериозни изпитания предприемачите от сектора.
Туристическият бранш присъства с 2% дял в „ТОП 100”, което според БТПП поставя необходимостта от по-добра реклама на страната ни.
Една трета от класираните фирми са от София (столица и област) – 29%, следват Варна, Пловдив, Бургас и Стара Загора. От водещите фирми 77% са микропредприятия, 16% са малки, 4% средни и останалите 3% са големи предприятия, с което другата цел на класацията – да се даде признание на успехите на малките и средни предприятия, също се смята за постигната.
Като част от подготовката на класацията, озаглавена „ТОП-100 – водещи компании в икономиката на България", БТПП предостави възможност на ученици от Националната финансово-стопанска гимназия (НФСГ) и Националната търговско-банкова гимназия (НТБГ) да помогнат в обработката на фирмени отчети. Обучението им в Палатата се извършва по проект на Министерството на образованието и науката - „Ученически практики”, което е и практическа подготовка за бъдещата им кариера. При обявяването на класацията председателят на БТПП Цветан Симеонов връчи на всеки един от учениците удостоверения за активното им участие при обработката на данни.
Повече информация за класацията и как са подредени всичките 100 фирми в нея може да прочетете тук.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.