Факторът емоционална интелигентност

Струва си да инвестираме в нея и в обучение, това са ключови практики с висока добавена стойност, споделя доц. д-р Наталия Футекова

Автор:

Венцислав Савов

Снимки:

Юлиян Донов

Факторът емоционална интелигентност

Струва си да инвестираме в нея и в обучение, това са ключови практики с висока добавена стойност, споделя доц. д-р Наталия Футекова

Факторът емоционална интелигентност
Доц. д-р Наталия Футекова, основател на образователната организация ERP Academy, заместник-председател на БАИТ, управител на консултантската компания ITC Consult
quotes

През 2023 г. успешно продадохте своите дялове в ERP.BG и се оттеглихте от компанията. Върху какви дейности сте фокусирана в момента? Как помагате на компаниите за изграждане на по-добър Employer Branding?

Повече от 20 години работих по развитието на ERP.BG и съм удовлетворена от постигнатото през този период. Оттеглих се, защото с времето развих по-голям интерес към човешкия фактор и разработването на правилна структура на бизнеса, отколкото към технологиите, които управляват дейностите и процесите. Сега съм фокусирана върху дейности, свързани с образование и обучение към ERP Academy и БАИТ (Българска асоциация по информационни технологии), както и процесно управление и подобряване на работната култура в организации и бизнес проекти, в които съм инвеститор. Работя върху методологии, които да помагат на компаниите да развият по-ефективни и устойчиви практики за управление на хора и процеси, да ги направят по-конкурентоспособни и успешни. В същото време това подпомага и изграждането на по-добра работодателска марка.

Липсата на квалифицирани кадри e хроничен проблем пред растежа на повечето бизнеси. Какво е неговото оперативно и съответно – стратегическо решение?

Начинът, по който се справям с този проблем на оперативно ниво, е, като преструктурирам дейностите, оптимизирам и автоматизирам процесите в бизнеса, така че да бъдат адекватни на ситуацията и предизвикателствата в момента. На стратегическо ниво решението е да се инвестира в обучението на кадри и създаване на работна култура, която да мотивира служителите да искат да се развиват в съответната компания.

Как изкуственият интелект може да се впише сред добрите практики за подобряване на имиджа на работодателите?

На този етап той може да подпомогне увеличаването на продуктивността и ефективността, като автоматизира рутинните задачи. Това освобождава време и ресурси на хората. Така те могат да се фокусират върху по-стратегически задачи. Лично за мен изкуственият интелект трябва да играе ролята на подпомагащ инструмент, който допълва уменията на хората и им позволява да се концентрират върху задачи, които изискват интуиция и креативност.

От гледна точка на дългогодишния ви управленски опит кои са HR практиките с най-висока добавена стойност, в които препоръчвате да се влагат средства и усилия?

Инвестирането в обучение и развитие на емоционалната интелигентност са ключови практики с висока добавена стойност. Тази инвестиция се отразява положително както на индивидуално равнище, така и на организационно – създава по-устойчива и успешна работна култура. 

Доц. д-р Наталия Футекова е основател на образователната организация ERP Academy. Има над 20 години управленски опит в сферата на бизнес софтуера. Занимава се активно с дейности, свързани с инвестиране и развитие на компании и проекти от различни бизнес сфери. Към момента е заместник-председател на БАИТ и управител на консултантската компания ITC Consult.