Доларът се устреми към петмесечен връх в очакване на решението на Фед за лихвите

Доларът се устреми към петмесечен връх в очакване на решението на Фед за лихвите

Доларът се устреми към петмесечен връх в очакване на решението на Фед за лихвите

Доларът се приближи до най-високото си ниво за тази година спрямо кошница от равностойни валути, а котировките на фючърсите на американските акции се понижиха преди очакванато днес решение на Федералния резерв, как ще продължи с лихвената си политика, въпреки че търговията беше слаба като се има предвид и че много европейски и азиатски пазари останаха затворени заради празничния 1 май, отбелязва "Ройтерс".

Във вторник доларът поскъпна с над 0,5 % спрямо всички шест валути, които съставляват доларовия индекс, като достигна 106,49 пункта, на косъм от най-високата си стойност от ноември насам.

Еврото беше под натиск на ниво от 1,0664 долара, връщайки се към петмесечното си дъно от средата на април, докато паундът беше на ниво от 1,2488 долара.

Последното повишение на долара дойде след по-силния от очакваното ръст на разходите за заетост в САЩ през първото тримесечие във вторник, което доведе до повишаване на доходността на държавните ценни книжа и накара пазарите да намалят залозите за намаляване на лихвените проценти на Фед през тази година.
Понастоящем търговците предвиждат само едно понижение на лихвите през 2024 г.

Почти сигурно е, че по-късно през деня Фед ще задържи овърнайт лихвения си процент на стабилно ниво, но офизиалното изявление, което се очаква да бъде оповестено следобед и пресконференцията на председателя Джером Пауъл половин час по-късно трябва да дадат представа за това до каква степен поредицата /ако изобщо има такава/ от три загубени месеца в битката за инфлацията е повлияла на вероятността разходите по заемите да се понижат скоро.

„От начина, по който се представят данните, е съвсем ясно, че ще видим промяна на фокуса спрямо последната среща на Фед, въпросът е доколко Пауъл вече е предрешил промяната на реториката при последната си реч“, заяви Майкъл Снейд, ръководител на отдела за междуасетни и макро количествени стратегии в BNP Paribas. В средата на април председателят на Фед заяви, че паричната политика трябва да бъде рестриктивна за по-дълго време.

„В навечерието на срещата на ФЕД виждаме, че в краткосрочен план доларът не изглежда евтин никъде“, посочва Снейд.

Доходността на 10-годишните съкровищни облигации остана непроменена за деня на ниво 4,690% , което е малко под нивото от средата на април (4,739%), най-високото за последните пет месеца, след като предишния ден скочи със 7 б.т.

За европейските пазари на облигации, както и повечето пазари на акции в Европа и тези в Китай, Хонконг и голяма част от Азия днес е неработен ден . Фючърсите върху американския индекс S&P500 се понижиха с 0,2 %.

От пазарите на акции, които се търгуваха, британският FTSE се повиши леко, като се задържа близо до последния си исторически връх, достигнат предишния ден, а японският Nikkei се понижи с 0,3 %. Британският индекс на сините чипове, който през последните месеци се представя по-слабо от останалите световни индекси, отбеляза рядко добър резултат през април, като нарасна с 2,4 %, подпомогнат от акциите на производителите на суровини, докато световният индекс MSCI спадна с 3,4 %, което е най-големият му месечен спад от септември насам.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ