На фокус следващата седмица: Ново тримесечие, стари проблеми

На фокус следващата седмица: Ново тримесечие, стари проблеми

Финансовите пазари ще влязат в четвъртото тримесечие, кипящи от очакване за спад на глобалните лихвени проценти от високите нива през последните няколко години.  На този фон най-важният въпрос е дали икономиката ще се свие също толкова бързо, или леко ще се забави. Eто върху какво според Ройтерс  ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица:

Тримесечие на хаос

Третото тримесечие приключва във вторник след няколко бурни месеца. През август станахме свидетели на широко разпространени сътресения, когато обикновено покорната японска йена се повиши почти по същото време, акциите на технологичните гиганти от т. нар. „Великолепна седморка“ се сринаха и водещите централни банки отново започнаха да се тревожат за своите икономики.

Оттогава акциите до голяма степен се възстановиха, а йената е напът да постигне най-доброто си тримесечно представяне от глобалния финансов срив през 2008 г., а Китай отваря крановете за стимулиране на икономиката.

Деликатен баланс

Федералният резерв започна своя цикъл на намаляване на лихвените проценти с намаление с 50 базисни пункта на 18 септември, но заетостта продължава да бъде точка на внимание за инвеститорите, които оценяват колко бързо централната банка ще трябва да разхлаби паричната политика през следващите месеци.

Пазарните участници се интересуват да видят дали данните от следващия петък ще подкрепят оптимистичната перспектива на председателя на Фед Джеръм Пауъл за охлаждане на инфлацията и устойчив растеж – ключов фактор зад ралито на пазарите към нови върхове след срещата на централната банка.

Мекотата на пазара на труда може да съживи страховете, че икономическият спад е неизбежен, докато неочаквано силният ръст на работните места може да предизвика притеснения, че Фед няма да намали лихвите толкова много, колкото се очаква, тъй като се стреми да избегне ново избухване на инфлация.

Обръщане на страницата

Данните за фабричната дейност в Китай се очакват в понеделник, както в официалните проучвания, така и в частния сектор. Те ще дойдат само седмица след като страната разкри най-агресивния си пакет от стимули след пандемията, за да подкрепи болната си икономика.

Разбира се, все още ще е твърде рано да се видят ефектите от мерките, вариращи от намаления на лихвите до подкрепа за акциите, върху икономиката.

Но като се има предвид вълната от оптимизъм, която обхвана световните пазари след изявлението на Пекин, може би инвеститорите могат да си позволят веднъж да пренебрегнат вероятно мрачните числа от понеделник.

Докато публикуването на данните за индекса на мениджърите по покупките в Китай е водещо в икономическия календар в Азия, в Тайланд срещата между правителството на страната и централната банка също ще бъде важна.

Мрачна Британия

В надпреварата към неутрални лихви, Английската централна банка изостава доста зад Федералния резерв и Европейската централна банка.

Пазарите показват, че според търговците АЦБ почти сигурно ще намали лихвите много по-бавно от повечето други големи централни банки. Предстоящите данни за БВП на Обединеното кралство за второто тримесечие едва ли ще повлияят на политиците в Лондон, които все още са загрижени за зоните на постоянна инфлация в икономиката.

Новото лейбъристко правителство алармира за тежкото състояние на финансите на Великобритания - нещо, което бюджетът за октомври ще се стреми да реши, и в резултат на това потребителите са най-песимистично настроени от последните шест месеца. Очакваните през следващата седмица данни за ипотечното кредитиране и потребителските кредити може да осигурят така необходимото подобрение в нагласите.

Инфлация

Данните за инфлацията в еврозоната във вторник ще бъдат подложени на внимателно наблюдение, докато ЕЦБ решава дали да намали лихвите отново през октомври.

Както във Франция, така и в Испания потребителските цени са нараснали по-малко от очакваното през септември – съответно с 1,5% и 1,7%.

Икономистите смятат, че общият резултат в еврозоната е паднал под целта на ЕЦБ от 2% за първи път от юни 2021 г. благодарение на по-ниските цени на енергията, въпреки че се очаква да се повиши отново през последните месеци на годината.

Инвеститорите сега оценяват на над 50% вероятността за октомврийско намаление на лихвените проценти с 25 базисни пункта, което смятаха за малко вероятно само миналата седмица, тъй като бизнес активността в еврозоната неочаквано се сви през септември, подклаждайки опасенията, че ЕЦБ изостава с разхлабването на паричната политика.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ