Културни кодове: Ключовете на екстремното дълголетие

Хората, които ще навършат 100 години през 2025 г., са видели много. Родени между две световни войни, те са били свидетели на всичко - от възхода на пеницилина до TikTok. Но много малко хора са надминали този етап.
В световен мащаб има приблизително 630 000 столетници - хора на 100 или повече години - и по-голямата част от тях живеят само в 10 държави, според последните оценки на Организацията на обединените нации. Тези 10 държави обхващат Азия, Европа и Северна Америка и включват всички демографски групи по отношение на физически вид, икономическа сила, политическа идеология, качество на здравеопазването и социални структури.
Но един на всеки пет столетници, или около 123 000 души, живеят в Япония, която също има една от най-високите продължителности на живота в света (равенство с шампиона на Европейския съюз, Испания), с 88 години за жените и 82 за мъжете. Въпреки това, когато се разглежда броят на столетниците спрямо размера на населението, Съединените щати и Китай изпадат от списъка, а европейски страни като Франция, Гърция и Италия се приближават до върха. Япония остава изключение, със 100 столетници на 100 000 жители, след Хонконг, с коефициент от 133.
„Япония оглавява всички списъци“, каза пред Euronews Health Солвейг Кънингам, професор, който ръководи изследванията върху здравето, стареенето и дълголетието в Холандския интердисциплинарен демографски институт. Това вероятно се дължи на комбинация от хранене, упражнения и здравословна среда на живот, обяснява Кънингам. Но истинският тест би бил да се проследи здравето на хората, имигрирали в Япония преди десетилетия, и да се види дали те се справят толкова добре, колкото местните японци, докато остаряват.
Какво движи екстремното дълголетие?
Старостта над средното ниво отдавна озадачава учените и пленява обществеността, пораждайки безброй книги, телевизионни програми, заглавия и ръководства за самопомощ. Едно популярно обяснение е теорията за „сините зони“ или географските региони, където хората живеят изключително дълго поради комбинация от здравословна диета, активен начин на живот, силни социални връзки и генетика.
Но изследователите също така повдигат въпроси дали тези „сини зони“ са реални или просто въпрос на погрешни данни. Това проучване предизвика вълна от сензация миналата година, като посочи две причини, поради които някои страни изглежда имат толкова много столетници: административни грешки в актовете за раждане и измами в пенсионните и социалните системи.
Кънингам казва, че вероятно има някои „грешки в данните“, но те вероятно не обясняват общите тенденции, особено след като страните с повече столетници също са склонни да имат по-дълга обща продължителност на живота. „Ако мислим, че става въпрос за места, където хората са склонни да живеят по-дълго, не е изненадващо, че по-голям процент хора отиват именно там“, казва той.
Дори страните с по-ниска продължителност на живота биха могли да имат изненадващ брой столетници. „На места, където смъртността е доста висока в ранния живот, хората, които оцеляват, са изключително устойчиви“, казва Кънингам. Изглежда няма „вълшебно лекарство“, добави той.
Засега все още има повече въпроси, отколкото отговори, когато става въпрос за екстремното дълголетие, но демографите и здравните експерти казват, че ключовете към доброто остаряване са прости: редовни упражнения, здравословно хранене, достъп до здравни грижи, достатъчно сън, избягване на алкохол и тютюн и управление на стреса.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.