Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|52% от ИТ лидерите в България с нагласи да разширят екипите си през следващата година
Над половината от ИТ лидерите в България (52%) са готови да увеличат своите ИТ екипи през следващите 12 месеца, като 24% от тях очакват ръст на екипите с между 10% и 25%, според Глобалното проучване на технологичните тенденции на Equinix за 2023 г.
То обобщава мненията на 2900 души, вземащи решения в областта на ИТ в различни организации в Северна и Южна Америка, Азиатско-Тихоокеанския регион и ЕМЕА, в това число и България, относно предизвикателствата и възможностите, които те срещат при внедряване на иновативни технологични стратегии в този сложен икономически и геополитически климат. Резултатите от проучването, публикувани по-рано през тази година, са част от по-голяма тенденция, наблюдавана както в страната, така и в целия свят, в последните няколко години. 52% от вземащите решения в сферата на ИТ в България и 57% в глобален план са посочили, че екипите им се са увеличили в последните 2 години. Междувременно едва 5% от дигиталните лидери в страната и 12% в глобален план очакват намаляване на размера на екипите в следващата година.
Специалистите с ИТ технически умения (41%), разработката на софтуер за сигурност (32%) и анализът на данни (30%) са сред основните области в България, в които се очаква да постъпят нови служители или вече са постъпили такива. Същевременно недостигът на ИТ кадри (63%) е посочен като третата най-голяма заплаха за успеха на бизнеса. Пред него са само от пробивите в сигурността и изтичането на данни (70%), както и кибератаките (69%). Що се отнася до предизвикателствата, свързани с уменията в технологичния сектор на страната, водещо е задържането на служителите (51%). Респодентите посочват също така и скоростта на трансформацията на технологичния сектор (44%), липсата на кадри (42%) и кандидатите за работа с неправилен набор от умения (34%).
„Технологичните екипи са поставени пред нарастващо напрежение да отговорят на бизнес стратегиите, докато служителите се опитват да са в крак с технологичната трансформация. Достъпът до кадри вече е критично важен във всички сектори и може да е определящ фактор за това дали дадена компания ще достигне нови пазари или не. Все по-често се налага на организациите за управление на човешки ресурси да са гъвкави и да поставят фокус върху растежа, за да могат да предлагат динамични решения. Нов подход за достигане дo и подпомагане на служителите може да се окаже конкурентно предимство“, коментира Бранди Галвин Моранди, главен юридически директор и главен директор „Човешки ресурси” в Equinix .
Резултатите от проучването подкрепят и мнението, че търсенето на квалифицирани специалисти в технологичния сектор е задминало тяхното предлагане. Това предизвикателство се усложнява от стремежа на технологичните компании да насърчават многообразие и приобщаване в екипите, което води до осезаем недостиг на таланти в ИТ сферата.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
ЕЦБ изисква от банките да засилят киберзащитата срещу AI заплахите. Фед и АЦБ предприемат по-мек подход
Финанси |Корабоплаването през Ормузкия проток е почти напълно спряно след атаките на САЩ
Свят |Румен Радев: Започваме работа по Бюджет 2027
България |Тръмп заяви, че ще позволи на Украйна да произвежда ракети Patriot, но това никак няма да е лесно
Свят |Светослав Бенчев: България може да бъде успешен център за търговия с природен газ
Енергетика |На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
На днешната дата |Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Мениджмънт |Времето: По морето и над масивите в Южна България ще вали
България |Здравословното несъгласие може да е за предпочитане пред липсата на конфликт
Мениджмънт |Honda изтегля 500 хил. коли в САЩ и Канада заради проблеми с предпазните колани
Автомобили |Американската армия нанесе нови удари срещу Иран, Техеран отвърна с атаки срещу Кувейт и Бахрейн
Свят |Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Технологии |Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Любопитно |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
СвятГергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
МениджмънтВ дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
Наука и Здраве5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
УправлениеОт 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
БългарияРойтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
ТехнологииПентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Свят„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
ПодкастиМарта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
ЕСИграта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
ЛюбопитноТурция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
ЛюбопитноПрезидентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
СвятРоналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
СпортКитайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
АвтомобилиПочина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
ОбществоADVERTORIAL
Рени Пейчева от ПроКредит Банк: Лидерът, който не чака промяната, а я създава
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Коментари
Няма въведени кометари.