Новите санкции срещу Русия ще бъдат болезнени за Европа
Европейски дипломати са постигнали предварителна договорка по списък с имена на хора, сред които приближени на руския президент Владимир Путин, и фирми, чиито активи ще бъдат замразени като част от по-строгите мерки срещу действията на Русия в Украйна. Новият списък с имена трябва да бъде публикуван във вторник или сряда, и ще допълни този с 87 души и 20 организации вече обект на санкциите на ЕС, пише "Фокус".
Пожелали анонимност европейски дипломати казват, че въпросните лица и компании са избрани, защото подкрепят или имат облага от дестабилизирането на Украйна и руското анексиране на Крим.
Франсоа Оланд, Барак Обама, Ангела Меркел, Дейвид Камерън и Матео Ренци, в хода на телефонен разговор, са „потвърдили своето намерение да приемат допълнителни мерки по отношение на Москва”.
Петимата лидери са „изразили съжаление, че Русия не използва своето влияние върху сепаратистите и не е приела очакваните от нея конкретни мерки за обезпечаване на сигурността на руско-украинската граница”.
Според Оланд, Обама, Меркел, Камерън и Ренци, за да се постигне мир в Украйна, „трябва да бъде усилен натискът по отношение на Москва”.
Болезнена процедура
Великобритания призна, че мерките ще причинят „болка” на лондонското Сити, но те трябва да се разглеждат в контекста на смъртта на близо 300 пътници от полет МН17.
Посланиците на страните членки на ЕС трябва да одобрят новите санкции, покриващи финансовия сектор, технологиите за проучвания за енергоносители и търговията с оръжия. Това ще е първият път, когато цели сектори, вместо отделни хора или форми, ще попаднат във фокуса на действията на Запада.
Руската икономика може да изгуби от секторните санкции на ЕС 23 млрд. евро още през тази година и още 75 млрд. през следващата, изчисляват европейски чиновници. Почти толкова може да изгубят и европейските производители.
От какъв характер ще са новите санкции, които ще бъдат въведени срещу Русия, не се уточнява.
Мъгляви формулировки
Най-големите американски банки и фирми, опериращи с ценни книжа, обаче изпитват затруднения при спазването на санкциите, които САЩ въведоха по отношение на Русия във връзка със ситуацията в Украйна.
„Липсата на яснота в санкциите предизвиква трудности със спазването им”, казва юристът на американската асоциация на банкерите Роб Роуи.
Специалистите, отговарящи за спазването на законодателството в някои американски банки и брокерски фирми, също смятат въведените от финансовото министерство санкции за недостатъчно ясни. В много случай финансовите компании не знаят как да спазват мерките.
Друг представител на банковия сектор коментира, че „банкерите са разочаровани от това, че Управлението за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерство на финансите на САЩ не предоставя по-подробни напътствия”.
От OFAC съобщават, че компаниите могат да потърсят управлението за консултации.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.