"Роснефт" подписа споразумение с Норвегия за проучване на Арктическо море

Роснефт подписа споразумение с Норвегия за проучване на Арктическо море

Руският петролен гигант "Роснефт" е сключил споразумение с норвежкия Statoil за изследване на морето около Арктика, предава BBC. Това е третото споразумение, което „Роснефт” подписва за месец след проучвателни споразумения за Арктика с италианската компания "Ени" и американският гигант Exxon Mobil.

Норвежката държавна фирма ще получи собственост от една трета от новия джойнт венчър, който ще изследва едно от полета на "Роснефт" в Баренцово море. Сделките са знак за нарастващите глобални амбиции на "Роснефт".

Споразумението със Statoil обхваща три блока на руската компания в Далекоизточното Охотско море. Стойността на сделката е за 2,5 млрд. долара. Тя бе подписана от ръководителите на двете компании в присъствието на руския премиер Владимир Путин, който ще се върне на президентския пост след няколко дни.

"Ние ценим нашите отношения с нашите съседи и сме уверени, че проектът ще се развива добре", каза Путин.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Министър Вълчев: Ще има увеличение на учителските заплати
Китайският президент Си Дзинпин предлага създаване на глобален орган за регулиране на изкуствения интелект
Пентагонът е дал зелена светлина за предоставяне на „Томахоук“ на Украйна. Решението е в ръцете на Тръмп
Румен Радев: Само партията, която лично аз обявя, може да бъде моя партия
Уолстрийт смята, че токенизацията ще промени световните пазари. Сега е ред на златото
Френският премиер призовава за преговори на закрити врати след одобряването на нов данък върху богатството
Тоалетна от масивно злато ще бъде предложена на търг в „Сотбис“
Белият дом ще обяви, че китайските съоръжения на Nexperia ще възобновят доставките на чипове