Отиде си Елинор Остром, единствената жена с Нобел по икономика

ЕС

На 78 години почина от рак единствената жена спечелила Нобелова награда по икономика Елинор Остром.

Тя бе американски професор по политология. Живееше в Блумингтън, Индиана, и преподаваше в Университета на Индиана и в Държавния университет на Аризона.

Нобеловото отличие получи през 2009 г. заедно с колегата си Оливър Уилямсън от Университета на Калифорния. Тя анализира икономическото управление на общата собственост (рибни стопанства, пасища, гори, езера) и споделянето на ресурсите.

През 2010 г. професор Остром даде специално интервю за сп.”Мениджър”, в което призова нашите учени и политици да осъзнаят разнообразието на ресурсите в България, вместо цялата собственост да бъде приватизирана или оставена под контрола на държавата.

Интервюто може за прочетете тук.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Четири правила за контрол на емоциите от школата на стоиците
Председателят на ПГ на „Прогресивна България“: Гарантирам абсолютна безкомпромисност към олигархичния модел "Борисов – Пеевски"
"Файненшъл таймс": Петролният пазар е пред повратна точка пред силно повишение на цените
Задава се най-дългото слънчево затъмнение на XXI в.: На 2 август 2027 г. Слънцето ще изчезне за 6 мин. и 23 сек.
Дубай премахна минималния праг за инвестиции в недвижими имоти срещу разрешително за пребиваване в ОАЕ
Рекорд: 26 български плажа и 6 пристанища със знак за качество "Син флаг" за новия сезон
След кризисния в Смолян: Няма бедстващи хора, застрашени сгради и хотели в Пампорово от свлачището
Италианският град Ливорно въвежда глоби за непочистена урина от домашни любимци