Стоките от САЩ може да поскъпнат при търговска война с ЕС

Икономика

Цените на внасяните у нас стоки от САЩ може да се повишат в резултат на търговска война с ЕС, предупреди в Националния пресклуб на БТА проф. Татяна Хубенова - председател на Съюза на икономистите в България. Ефектът от митата, които ЕС ще наложи на някои стоки, няма да е значим, но тепърва трябва да се прецени, добави тя.

В краткосрочен аспект сме свидетели на рязка промяна и изостряне на политическите отношения между големите капиталистически страни, свързани с решението на САЩ да се въведат мита от 25 процента на стоманата и стоманените изделия и 10 процента мито за алуминиевите изделия. ЕС и Канада отговориха с подобни мерки, Китай също е готов да наложи мита, посочи тя. В международните търговски отношения се наблюдава голям подем на "икономическия национализъм", добави Хубенова.

Събитията от срещата на страните от Г7 са обясними, не са неочаквани. Предстои да има предоговоряне на световния търговски ред в Световната търговска организация, посочи още проф. Хубенова.

Администрацията на Тръмп провежда политика на изолационизъм, но тя е обречена на провал, защото ще увеличи безработицата в САЩ и политическата подкрепа към него ще намалее, каза проф. Стефан Стефанов, член на Съюза на икономистите в България.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод