Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Да правиш повече, отколкото обещаваш
„Дънди Прешъс Металс“ продължава да работи за благосъстоянието на хората и развитието на местната икономика в регионите, в които оперира. Срещаме се с предприемачи от Крумовград, които дават тласък на производствата и услугите си чрез иновативния инструмент от програмата на компанията за социална отговорност и устойчиво развитие – Фонда за насърчаване и подпомагане на микро-, малък и среден бизнес
2020 г. е първата цяла производствена година за рудник „Ада тепе“. За ръководството и екипа на „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ поводите за удовлетворение са много. Не само защото това е единственият новооткрит рудник в страната за последните 40 години. Веднага след официалния старт на добивните дейности и преработката на златосъдържаща руда оптималните технологични показатели са постигнати безопасно и устойчиво. В същото време дружеството продължава да работи за благосъстоянието на хората в общината и за развитието на местната икономика.
„Екзистенциално важно за компанията е да знае причината за своето съществуване“, казва изпълнителният директор на „Дънди Прешъс Металс“ проф. д-р инж. Илия Гърков. За дружествата в България това означава да разкриват ресурси и да създават стойност, така че служителите, обществото, инвеститорите, клиентите и партньорите да виждат мястото си в организацията или при взаимодействието си с нея. „Оперативният модел, който следваме, ни осигурява както стабилна рамка за развитие, така и ни предизвиква да мислим извън рамките. Колкото по-добър баланс постигаме, толкова по-успешна е компанията ни. Ключът е в доверието“, споделя още инж. Гърков. То се поддържа с подход на открито представяне на намеренията на дружеството и вслушване в притесненията, препоръките и предложенията на заинтересованите страни.
„Стъпвайки в страната, ръководството на „Дънди Прешъс Металс“ пое ангажимент да прави повече, отколкото обещава“, напомня инж. Гърков. Това е и един от водещите принципи, който той следва и насърчава всички свои колеги да спазват. „Добър пример за това е Крумовград, където далеч преди началото на производството компанията обеща, че 95% от заетите в рудник „Ада тепе“ ще са хора от общината. Към края на 2020 г. процентът вече е 97“, посочва изпълнителният директор на „Дънди Прешъс Металс“.
„Със сключения още през 2015 г. Меморандум за разбирателство с Община Крумовград се съгласихме да работим в дух на партньорство за осигуряване на трайни ползи за жителите чрез сътрудничество в социално-икономическото развитие, въвеждане на стимули за малък и среден бизнес, подкрепа в здравеопазването и образованието. Резултатите ни са красноречиви – градът започна да се оживява с младите хора, които искат да създадат семейства там, където са корените им, а възможността да работят близо до дома си ги задържа или връща в България“, разказва инж. Гърков.
Един от стимулите, който компанията предлага за развитието на местната икономика, е създаването на Сдружение „Фонд за подкрепа и насърчаване на микро-, малък и среден бизнес в община Крумовград“. Учреден през 2019 г. от „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ ЕАД и общината, фондът ще разпредели общо 10 млн. долара – 5 млн. долара, осигурени като грант от компанията, и 5 млн. долара, осигурени като заемен капитал от „Райфайзенбанк България“ в рамките на периода на експлоатация на рудник „Ада тепе“ за стартиращи бизнеси или предприемачески проекти в сфери извън добива и преработката. Планираната частна инвестиция повишава конкурентоспособността на малките фирми и допринася за откриване на нови работни места. Осигурените под формата на заемен капитал средства от партньора по проекта „Райфайзенбанк“ предоставят не само свеж финансов ресурс, но и възможност за устойчивост на фонда напред в бъдещето.
Резултатите
През 2020 г. чрез Фонда за подкрепа и насърчаване на микро-, малък и среден бизнес в община Крумовград са финансирани 14 проекта на обща стойност близо 2,9 млн. лв. – 6 в сферата на производството, 3 в областта на животновъдството и земеделието и 5 проекта в областта на услугите. Работните места, създадени с реализирането им, са 35. От началото на дейността на фонда през юли 2019 г. са финансирани общо 20 проекта на стойност 3,6 млн. лв. и са създадени 52 работни места.
Предай нататък
Добрите резултати в Крумовград дават тласък за създаване на пилотен Фонд за насърчаване и подпомагане на микро-, малък и среден бизнес в Челопеч, Чавдар и Златица. В края на 2020 г. са проведени първите срещи с представители на трите средногорски общини, с които „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ ЕАД взаимодейства активно вече 17 години, а през февруари 2021 г. фондът е учреден. Бюджетът в пилотната му фаза е 170 хил. лв., осигурени от „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ ЕАД. Средствата ще постъпват по сметка на сдружението, а работни групи към всяка от трите общини ще одобряват проектите, които ще получат финансиране. Партньори на пилотния проект са „Смарт А Груп“ – технически консултант, и „Райфайзенбанк България“.
&&&
ОТ ПЪРВО ЛИЦЕ
Предприемачи от Крумовград разказват как Фондът за насърчаване и подпомагане на микро-, малък и среден бизнес е дал тласък на бизнеса им
Владимир Иванов, управител на „Тим плюс“
[[{"fid":"372247","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":249,"width":431,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Владимир е един от първите предприемачи, дръзнали да преследват мечтите си чрез Фонда за насърчаване и подпомагане на микро-, малък и среден бизнес в Крумовград. Дейността на управляваната от него фирма е производство на алуминиева и ПВЦ дограма.
„Създадохме фирмата през 2015 г. и в началото ни беше доста трудно поради липсата на добра собствена база и достатъчно оборудване. Благодарение на финансирането от фонда успяхме да купим нови машини, да ускорим производството и да отворим нови работни места“, разказва роденият в Крумовград Владимир. „Ако преди правехме по 5 прозореца на ден, сега може да правим по 25–30 за същото време, което ни позволява да сме по-конкурентни. Наехме трима нови човека, като по програмата трябва да привлечем още един“, казва още Владимир. „Мисля, че проектът на „Дънди Прешъс Металс“ и Община Крумовград за подпомагане на бизнеса има положителен ефект не само върху нашата фирма. Откакто компанията действа в региона, жизненият стандарт се повиши и много хора се завръщат от чужбина, от София и от Пловдив, за да търсят реализация тук. Надявам се, че това ще доведе до развитието на устойчива бизнес среда в региона и до създаването на още повече работни места. Радвам се, че аз и екипът сме част от този процес.“
Красимир Дайов, управител на „Елит Транс“
[[{"fid":"372248","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":235,"width":428,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]
Компанията на Красимир Дайов действа в сферата на транспорта. Чрез фонда успява да оборудва пункт за годишни технически прегледи и да купи чисто нов пътнически автобус.
„От две години обслужваме „Дънди Прешъс Металс“, отговаряйки за превоза на служителите. Откакто работим с компанията, дисциплината на шофьорите значително се подобри, което доведе до още по-високи вътрешнофирмени стандарти, съответно и до повишаване на заплатите.“ В този смисъл Красимир вижда ролята на фонда не само от гледна точка на бизнес развитие, но и по отношение на създаване на фирмена култура, насърчаваща и мотивираща служителите да предоставят все по-качествена услуга. „Надявам се повече мои съграждани да кандидатстват с още по-смели начинания по този фонд, за да може икономиката на града ни да се развива в крак с водещите бизнес тенденции“, казва той.
Румен Моллов, основател на „Моллови 2005“
[[{"fid":"372249","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":286,"width":430,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]
Румен Моллов е успешен състезател по джудо и самбо повече от 20 години. През 2005 г. започва първото си бизнес начинание, като първоначално регистрира транспортна фирма. През 2011 г. се насочва към дърводобив, преработка на дървесина и рекултивация на територията на Крумовград. „Моллови 2005“ притежава лиценз за дърводобив и FSC сертификация, като част от дървесината се преработва в производствената й база.
През 2019 г. фирмата прави инвестиция в машини за фасониран дървен материал и купува гатер-бан–циг, за да може да преработва дървесината. Тъй като отпадъкът е много като обем, екипът решава да заложи на автоматизирана инсталация за производство на пелети, които според проучването на Румен постепенно се превръщат в алтернативна суровина за отопление за домакинствата в Крумовград.
„Ако не бяхме научили за възможностите, които фондът предлага, едва ли бихме предприели такава мащабна инвестиция“, казва Румен. През март 2020 г. компанията подготвя проект, с който кандидатства в Сдружение „Фонд за подкрепа и насърчаване на микро-, малък и среден бизнес в община Крумовград“, създаден от „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ ЕАД и Община Крумовград. Голяма помощ им оказват експертите от консултантската група „Смарт А Груп“.
Основната цел на проекта е разширяване на капацитета по преработване на дървесина и използване на отпадъка от преработката за производство на дървесни пелети за отопление. С финансовата подкрепа на фонда компанията инвестира в доставка и въвеждане в експлоатация на дървообработващи машини. Изпълнението на проекта включва създаването на 4 нови устойчиви работни места – за двама оператори на гатер-банциг и за двама оператори на пелетираща линия.
С настъпването на пандемията и въвеждането на извънредното положение поръчките спадат, става трудно придвижването на работниците, започват тревогите за здравето. Април и май са тежки месеци за фирмата. Тя не получава никаква помощ от държавата по програмите за преодоляване на последиците от пандемията – производството им не попада в икономическите сфери, които се подкрепят. Постепенно картината се променя и от септември до сега производството се е увеличило 2–3 пъти. Компанията наема още хора и провежда обучение на персонала за работа с новите машини.
Сабахтин Караибрям, собственик на „Орегано БГ“
[[{"fid":"372250","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"4":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":206,"width":433,"class":"media-element file-default","data-delta":"4"}}]]
Сабахтин е фелдшер по професия, която заменя с предприемачество. Фирмата му се занимава с преработка на земеделска и горска продукция. „През 2020 г. благодарение на фонда реализирахме два проекта. Единият е за извличане и етерични масла, а другият е за преработка на зеленчуци. Купихме оборудване за дестилация на етерични масла от горски продукти, които са налични в района като суровина, и котел за тази дейност. Във връзка с тези проекти ще наемем седем човека“, разказва Сабахтин и добавя, че децата му, които са учили в Холандия, са се върнали в Крумовград, за да се развиват близо до семейството си. „Благодарен съм за отношението, което основателите на фонда за подпомагане на бизнеса проявиха към нашите идеи. Благодарение на експедитивната им реализация чрез този проект ще увеличим производителността пет пъти“, казва още Сабахтин.
Гергана Тодорова, „Дънди Прешъс Металс“. Текстът от новия брой на сп. "Мениджър", който е на пазара
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.