Държавата пренасочва още 78 млн. лв. еврофинансиране за подкрепа на бизнеса, ударен от COVID-19

Държавата пренасочва още 78 млн. лв. еврофинансиране за подкрепа на бизнеса, ударен от COVID-19

Държавата пренасочва още 78 млн. лв. еврофинансиране за подкрепа на бизнеса, ударен от COVID-19

Министерството на икономиката ще пренасочи още 78 млн. лв. от наличните европейски фондове към бизнеса, който е пострадал от кризата с коронавируса. Парите идват от от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, обяви Илияна Илиева – главен директор и ръководител на Управляващия орган на ОПИК, цитирана от БТА.

До края на тази седмица се очаква обявяването на пълния пакет с документи по двете процедури за обществено обсъждане, след това и официалното им обявяване за кандидатстване.

Тя добави, че се работи по промяна на Закона за управление на средства от ЕС, с което ще може да се отвори процедурата по облекчени правила за оценка и за кандидатстване при съкратени срокове.

Първата процедура е за осигуряване на оперативни средства за малки предприятия, които през 2019 г. са имали  минимум оборот от 500 хил. лева. Допустими до процедурата ще са малки предприятия с минимум две приключени финансови години. Средствата, които ще бъдат допустими, са за преодоляване на недостига на средства или липса на ликвидност, настъпили заради коронавируса. Разходите ще са за оборотни средства и за покриване на текущи нужди, разходи за суровини, материали, горива, труд, възнаграждения и други, обясни експертът. Обявяването на процедурата е в края на този месец. Експертът съобщи, че има уверение от ЕК, че временната рамка, по която се предвижда да започне тази процедура - до края на месеца, ще бъде удължена или до средата на 2021 г., или до края на следващата година. Това ще осигури спокойствието, че ще могат да бъдат изплатени средствата до всички нуждаещи се фирми също в кратки срокове, каза експертът.

Другата процедура е за предоставяне на подкрепа на малки и средни предприятия за реорганизация и адаптиране на работните места и/или промени в бизнес процесите и моделите в контекста на COVID-19. Тук ще са допустими всички предприятия - микро-, малки и средни, като предвижданият режим на подкрепа е минимални помощи, а предприятията трябва да имат една приключила финансова година - 2019 г., и да са осъществявали стопанска дейност през същата година. Няма заложен минимум от оборот, каза експертът. Дейностите, които ще се подкрепят, са свързани със създаване не безопасни условия на труд и за адаптиране на работа в условията на COVID-19. Така ще бъдат допустими разходи за дълготрайни и недълготрайни активи, включително леки текущи строително-монтажни ремонтни дейности за адаптация на работните помещения и за разходи за материали и консумативи за колективни предпазни средства за защита, хигиенизиране и дезинфекция, реорганизиране и адаптиране на работните процеси, като това включва и дигитализация, допълни Илиева.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ