Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Държавата върна договорите на "Емко"
Възстановяваме договорите на "Емко" в пълния им размер. Това обяви на извънреден брифинг в Министерски съвет министърът на икономиката Емил Караниколов. Решението идва след 12 протеста от персонала на предприятието от оръжейната индустрия заради отнети лицензи и вече сключени договори за реализиране на продукция, които бяха прехвърлени на Кинтекс и ВМЗ Сопот за изпълнение.
"Държавата застана зад гърба ни. Днес е хубав ден, жалко, че настъпи късно, трябваше да се срещнем по-рано с премиера Борисов.", коментира на свой ред собственикът на "Емко" Емелиян Гебрев. Той се надявал и занапред да работи успешно с държавата, но подчерта, че външните пазари за търговия с оръжие са сложно нещо."Убеден съм, че случилото се с нас няма да се повтори с други компании от бранша. Държавата застава зад нас и сега се чувстваме силни при излизането ни на международните пазари. Отменихме протеста за утре, благодаря на премиера Борисов за съдействието", каза още Гебрев.
Вина за създалото се положение има и в трите страни - Гебрев, Караниколов и Кинтекс, коментира на свой ред премиерът Борисов.
Той припомни, че само допреди няколко години военните заводи нямаха работа, работниците стачкуваха за заплати, но сега "положението се е променило."
"След разговори с ръководството на “Емко” и с министъра на икономиката намерихме най-доброто решение - и работниците ще получат заплати, и заводът ще има работа, и държавата ще получи 6 млн. лв. Лесно е да стоиш отстрани и да се опитваш да яхваш една или друга вълна. Нито е имало рекет, нито е имало натиск. Това беше желанието на определени политици да се впият в нечий интерес.", допълни Борисов.
Министър Караниколов пък изказа официална благодарност на ВМЗ, че в момент "когато Кинтекс имаха нужда, те откликнаха. Тяхната продукция ще бъде изкупена и съответно реализирана, тъй като има интерес". Съвсем скоро ВМЗ ще получат и други договори, каза още министърът и сподели, че се надява и за "Емко" да е така.
Само преди дни вицепремиерът Валери Симеонов съобщи, че "Емко" има проблеми за търговия с американски фирми, но в същото време предупреди да не се шуми по случая, за да не се дава възможност на "нашия конкурент в този бизнес, Русия" да се възползва.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Хората, които отлагат, могат да бъдат разделени на 9 типа. В коя група попадате вие?
Мениджмънт |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 28 юли. Рождениците днес
На днешната дата |След излизането на „Одисея“: Великобритания отчете скок с 550% на онлайн търсенията за изучаване на гръцки език
Любопитно |Porsche ще съкрати още 5000 работни места до 2035 г.
Компании |30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно |Хората, които отлагат, могат да бъдат разделени на 9 типа. В коя група попадате вие?
Мениджмънт |От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Общество | Advertorial |На днешната дата, 28 юли. Рождениците днес
На днешната дата |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |Цитат на деня
Цитат на деня |След излизането на „Одисея“: Великобритания отчете скок с 550% на онлайн търсенията за изучаване на гръцки език
Любопитно |LinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаБългарските газови резерви: Между мита и реалността
ЕнергетикаПод 9% от българските компании използват AI
КомпанииТася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
ОбществоВръх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България9 идеи за безплатна реклама
ADVERTORIAL
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Коментари
Няма въведени кометари.