Инвестиции в сигурното бъдеще на общността

Инвестиции в сигурното бъдеще на общността

Инвестиции в сигурното бъдеще на общността

Осигуряване на трайни ползи за жителите на община Крумовград чрез сътрудничество в социално-икономическото развитие, въвеждане на стимули за малък и среден бизнес, подкрепа в здравеопазването и образованието.

Това са основите на дългосрочната социална програма на „Дънди Прешъс Металс Крумовград“, които минното дружество създава далеч преди старта на проекта за изграждане на открития рудник „Ада тепе“, част от находището „Хан Крум“.

Още през 2015 г. компанията сключва с община Крумовград меморандум за разбирателство, който рамкира сферите на сътрудничество между дружеството, което планира да добива златосъдържащи руди от находище „Хан Крум“, и общината, която по онова време е с нива на безработица близо 17%. 

„Уверени сме в ползата от подхода открито да представяме и обсъждаме съвместно с общността намеренията на дружеството“, казва Ирена Цакова, директор „Разрешителни и правни дейности“ в българските дружества на „Дънди Прешъс Металс“. „Доброто партньорство се основава на диалог с гражданите и институциите в регионите, в които работим, и на споделено желание за развитие и растеж“, допълва тя. 

Ангажиментът да инвестира в развитие и да насърчава просперитета на общността не само в годините на добив, но и напред в бъдещето мотивира дружеството да предостави иновативна социална инициатива – „Фонд за подкрепа и насърчаване на малък и среден бизнес“, с финансов ресурс от 5 милиона долара.

Това е първият частен фонд в полза на определена общност, който се развива изцяло със средства на една компания

Със създаването на Сдружение „Фонд за подкрепа и насърчаване на малък и среден бизнес в община Крумовград“ минното дружество изпълнява поетите ангажименти, сред които важно място заема осигуряването на дългосрочно устойчиво развитие на общината както по време на функционирането на рудник „Ада тепе“, така и след приключване на минната дейност.

Според разработения финансов механизъм максималната сума, която може да бъде предоставена на един проект чрез фонда, е 200 хил. евро, като 45% са грант, 45% са кредит и 10% собствен капитал. Партньорът на фонда Райфайзенбанк осигурява заемния капитал, оценява кредитоспособността и бизнес обосновката на бенефициентите, отпуска и администрира финансирането и проследява развитието на финансираните проекти. Структурата на финансиране е създадена с цел максимално силен и дисциплиниран подход на бенефициентите към изпълнението на проектите, както и с цел да осигури устойчиво финансиране за по-дълъг период от време.

Проектите минават през тристепенно одобрение:

  • оценка на проекта за съответствие с критериите, която се извършва от фирмата, осигуряваща техническа помощ;
  • финансова оценка от страна на банката;
  • финално одобрение от УС на Сдружение „Фонд за подкрепа и насърчаване на малък и среден бизнес в община Крумовград“.

Компанията е гарант за хората от община Крумовград с добри бизнес идеи, които нямат възможност да ги обезпечат. От април 2019 г., когато се провежда първата информационна среща за представяне и обсъждане на възможностите за финансиране от фонда в помощ на всеки желаещ да облече идеите си в бизнес план, „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ осигурява технически консултант от фирма „Смарт А Груп“.

Стратегия за бъдещето

Първите пет проекта, прескочили високата летва, получават грантово финансиране на обща стойност 368 492 лв. и гарантирани банкови кредити в размер на 375 492 лв. В резултат на това вече са създадени 17 работни места. Тези проекти касаят разширяване на съществуващи дейности – производство на алуминиева и ПВЦ дограма, оборудване на нов цех за замразени плодове и зеленчуци, предоставяне на нова за града услуга – машинно пране на килими, подобряване на изпълнението на транспортни услуги и авторемонтни дейности.

Финансираните фирми вече са купили машините и съоръженията, които им позволяват да увеличат ефективността и конкурентоспособността си.

[[{"fid":"358729","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":3072,"width":4608,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

На 11 декември 2019 г. първите петима предприемачи от Крумовград получиха плакети и сертификати за финансиране на свои бизнес проекти. Снимка: "Дънди Прешъс Металс Крумовград"

През следващите три години фондът ще продължи да приема проектни предложения, за да може бизнес активността в общината да се повиши и да се стимулират работни места в области, различни от рудодобива.

Едновременно с развитието на фонда „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ осигурява още близо 1 млн. лв. за приоритетни инфраструктурни проекти на община Крумовград, образование, спорт и култура.

Социалната ангажираност на компанията не се измерва само в средствата, които компанията инвестира в местните общини, а и в уважението към всеки човек. Рудниците „Челопеч“ и „Ада тепе“ постигат отлични резултати, защото компанията непрекъснато търси подобрения чрез диалог с общността.

„Успяхме да спечелим доверието на хората чрез последователност в изпълнението на поетите ангажименти. Нашите ценности за осигуряване на безопасна и здравословна работна среда, за опазване на природата и културното наследство, както и фокусът върху взаимното уважение, са ценности, които и обществото изповядва“, казва Ирена Цакова, директор  „Разрешителни и правни дейности“ на българските дружества на „Дънди Прешъс Металс“. Тя има дълъг управленски опит в опазването на околната среда. Започва работа в рудник „Челопеч“ през 1999 г. През 2013 г. оглавява дейностите по планиране и развитие на проекта за добив на злато в Крумовград. Избрана е за една от стоте най-вдъхновяващи жени в световната минна индустрия за 2015 г. на най-големия международен форум за инвестиции в минното дело Mines and Money.

„Бизнесът просперира там, където е осигурена възможност да печелят всички заинтересовани страни.“, обобщава инж. Цакова.

Автор: Гергана Тодорова. Текстът е публикуван в брой 07/20 г. на списание "Мениджър"

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ