Мита за 200 млрд. лв. наложи САЩ на Китай. Преговорите между Вашингтон и Пекин продължават

Мита за 200 млрд. лв. наложи САЩ на Китай. Преговорите между Вашингтон и Пекин продължават

Увеличените от президента Тръмп мита за китайски внос за 200 милиарда долара влязоха в сила и това засили напрежението между САЩ и Китай, предаде Асошиейтед прес.

Увеличението на митата над китайския внос от 10 до 25% влезе в сила от днес (0 ч. и 1 минута източноамериканско време). Особено тежко засегнати ще са потребителски стоки като мобилни телефони, компютри, дрехи и играчки, отбелязва Ройтерс.

Китай заяви, че дълбоко съжалява за решението на САЩ да увеличат митата и добави, че ще наложи контрамерки.

Постоянният търговски представител Робърт Лайтхайзър и финансовият министър Стивън Мнучин се срещнаха с президента Доналд Тръмп, за да обсъдят търговските преговори, които се водят с Китай, каза Джъд Диъри.

Министрите на Тръмп са имали работна вечеря с китайския вицепремиер Лю Хъ, на която са се разбрали да продължат дискусиите тази сутрин.

Разговорите продължиха около 90 минути. Участниците в срещата не направиха изявления пред журналисти.

В 00.01 часа американско време (04.01 часа по Гринуич, 07.01 часа българско време) влиза в сила увеличение от 10 до 25 на сто на американските вносни мита за китайски стоки на стойност 200 милиарда долара.

Напрежението нарасна между Пекин и Вашингтон, след като Китай направи крачка назад по някои от ангажиментите си, поети по време на преговорите в отговор на упреците на американската администрация на президента Доналд Тръмп, заради които избухна търговска война.

Целта на Тръмп е да балансира търговския обмен с Китай. Той протестира срещу кражбата на интелектуална собственост от страна на Китай и пречките за достъпа на американските компании.

САЩ започнаха да увеличават митата си за китайски стоки миналото лято, предизвиквайки незабавни ответни мерки от Пекин. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

5-минутно упражнение може да удължи вашия живот и да ви направи по-успешни
Слънцето се "събужда" и НАСА не знае причината
Смятана за изгубена от 400 г. картина на Рубенс е открита в имение в Париж
Имате лош шеф? Ето как да се справите
Politico: България и още 5 страни от ЕС блокират предложения на ЕК за санкции срещу Израел
Работна ръка под наем: устойчиво решение или временна мярка за икономиката?
ChatGPT ще използва система за проверка на възрастта след смъртта на тийнейджър
Бившият бразилски президент Жаир Болсонаро е диагностициран с рак на кожата