Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Над 50% спад на чуждите инвестиции у нас през първите пет месеца на годината
Нетният поток на преките инвестиции (ПЧИ) в България за периода януари – май 2021 г. е положителен в размер на 280,8 млн. евро. Това сочат предварителните данни на Българската народна банка (БНБ). Нетният поток на ПЧИ намалява с 335,6 млн. евро спрямо същия период на предходната година, което представлява 54,4-процентов спад.
От БНБ посочват, че потокът е положителен през май 2021 г. и възлиза на 92,1 млн. евро. За сравнение през май 2020 г. е бил регистриран положителен поток от 106,2 млн. евро.
[[{"fid":"377269","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":246,"width":480,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Източник: БНБ
Дяловият капитал (преведени/изтеглени парични и апортни вноски на нерезиденти в/от капитала и резервите на български дружества, както и постъпления/плащания по сделки с недвижими имоти в страната) е отрицателен и възлиза на 94,7 млн. евро за периода януари – май 2021 г. Той е по-малък с 0,5 млн. евро от този за януари – май 2020 г., който е отрицателен в размер на 94,2 млн. евро.
Нетният поток от инвестиции на чуждестранни лица в недвижими имоти е отрицателен в размер на 1,4 млн. евро, при положителен нетен поток от 0,2 млн. евро за първите пет месеца на 2020 г.
По предварителни данни, статия Реинвестиране на печалба (показваща дела на чуждестранните инвеститори в текущата печалба или загуба на дружеството на база на счетоводни данни за финансовия резултат) е положителна и възлиза на 650,1 млн. евро, при положителна стойност от 559,9 млн. евро за януари – май 2020 г.
Нетният поток по подстатия Дългови инструменти (промяната в нетните задължения между дружествата с чуждестранно участие и преките чуждестранни инвеститори по финансови, облигационни и търговски кредити) е отрицателен и възлиза на 274,6 млн. евро, при положителна стойност от 150,7 млн. евро за януари – май 2020 г.
Най-големите нетни положителни потоци по преки инвестиции в страната за януари – май 2021 г. са от Нидерландия (235,6 млн. евро) и Франция (161,3 млн. евро), а най-големите нетни отрицателни потоци са към Обединеното Кралство (197,4 млн. евро) и Русия (145,5 млн. евро).
По предварителни данни нетният поток на преките инвестиции в чужбина за първите пет месеца на 2021 г. възлиза на 57,3 млн. евро, при 92,7 млн. евро за януари – май 2020 г. През май 2021 г. нетният поток е положителен и възлиза на 22 млн. евро, при положителна стойност от 15.,5 млн. евро за май 2020 г.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
ГЕРБ внесе в парламента законопроект за забрана на социалните мрежи за деца под 16 години
Политика |Европейските борси се оцветиха в зелено на фона на възстановяването на технологичните акции*
Финанси |1/3 от търговските обекти в Созопол са в нарушение, показват проверки на НАП
Общество |Има отвод на член от дисциплинарния състав по делото срещу Емилия Русинова
Политика |Политиците на Острова откриха процедурата за смяна на премиера Киър Стармър
Свят |На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
На днешната дата |Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Мениджмънт |Времето: По морето и над масивите в Южна България ще вали
България |Американската армия нанесе нови удари срещу Иран, Техеран отвърна с атаки срещу Кувейт и Бахрейн
Свят |Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Технологии |Здравословното несъгласие може да е за предпочитане пред липсата на конфликт
Мениджмънт |Honda изтегля 500 хил. коли в САЩ и Канада заради проблеми с предпазните колани
Автомобили |Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Любопитно |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
СвятГергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
МениджмънтВ дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
Наука и Здраве5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
УправлениеОт 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
БългарияРойтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
ТехнологииПентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Свят„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
ПодкастиМарта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
ЕСИграта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
ЛюбопитноТурция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
ЛюбопитноПрезидентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
СвятРоналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
СпортКитайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
АвтомобилиПочина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
ОбществоADVERTORIAL
Рени Пейчева от ПроКредит Банк: Лидерът, който не чака промяната, а я създава
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Коментари
Няма въведени кометари.