Над 70% от шведските инвеститори планират да разширят бизнеса си у нас

Над 70% от шведските инвеститори планират да разширят бизнеса си у нас

74 % от шведските инвеститори планират да разширят бизнеса си в България. Това стана ясно от срещата на министъра на икономиката Емил Караниколов и посланичката на Швеция Н.Пр. Луиз Бергхолм.

В момента в Швеция тече проучване за нагласите на шведските бизнесмени по отношение на инвестиционния климат и условията за правене на бизнес в България, заяви посланик  Бергхолм. По думите й резултатите от това проучване сочат не само, че голяма част от инвеститорите ще разширят дейността си, но и че дават изключително положителни референции за бизнес климата в страната ни. Представителите на шведския бизнес в България, които вече подсигуряват работа на около 8500 души в страната ни, споделят, че нямат проблем с намирането на кадри, отбеляза още тя.

Министър Караниколов и шведският посланик се договориха да се направи бизнес форум, след края на лятото, на който да бъдат оповестени пред представители на правителството и на малкия и средния бизнес резултатите от направения анализ.

За 2016 г. двустранният стокообмен с Кралство Швеция реализира ръст с 10.2% спрямо 2015 г. През 2016 г. вносът, така и износът регистрират ръст, като износът на страната ни за Швеция се е увеличил с 19.5 %, а вносът с 1.5%. Структурата на стокообмена с Швеция е разнообразна. В износа на България преобладават електрическа апаратура, семена от слънчоглед, продукти на обработвателната, мебелната, електротехническата и шивашката промишленост, а във вноса основни стоки са: апарати за телефония и видеокомуникация, вкл. и части за тях, транспортна техника, хартии, земеделски машини и др.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Учени от Обединеното кралство направиха рядко откритие, свързано с гъбите
Удар по сериалите: Турция задържа 19 популярни актьори и певци по дело за наркотици
Данъчни реформи: Основателят на Revolut се премести от Великобритания в ОАЕ
Изследователи откриха микроби, които са в капан на арктическите ледове вече 40 000 години
Урсула фон дер Лайен: Русия иска да всее раздор в ЕС, трябва да отговорим с единство
Защо неподчинението е важно и как да го практикуваме?
Километрични опашки по бензиностациите и ограничения на покупките: Русия остава без гориво
От утре държавата ще глобява търговци за нарушения на Закона за въвеждане на еврото