САЩ внесоха иск срещу Китай в СТО

Икономика

САЩ внесоха днес иск срещу Китай в Световната търговска организация (СТО), като част от мерките, обявени от американския президент Доналд Тръмп срещу предполагаемата кражба на интелектуална собственост от Пекин, предаде Ройтерс.

Снощи Тръмп подписа разпореждане за обмитяване на китайски стоки на стойност до 60 милиарда долара, но това може да се случи след 30-дневен период на консултации, който започва с публикуването на списък със засегнатите стоки.

Искът в СТО бе очакван, тъй като митата се налагат според американски закон, който изисква едновременно с това да бъде започнато дело в търговската организация.

Пекин, който отхвърля твърденията на Тръмп, заяви, че е готов на ответни мерки срещу американския внос.

Китай изглежда нарушава правилата на СТО като не признава основни патентни права на чуждестранни притежатели на патенти, включително американски компании, основните патентни права да спрат китайски компании да използва съответната технология, след като е приключил лицензионният договор, посочи в съобщение службата на постоянния търговски представител на САЩ.

Според САЩ Пекин също така нарушава правилата на СТО, като обвързва компаниите със задължителни, но неблагоприятни договорни условия, които са дискриминационни и по-неизгодни за вносната чуждестранна технология.

Китай обяви, че планира да наложи мита върху американски внос на стойност до 3 милиарда долара в отговор на митата на САЩ.

Представителят на Китай в СТО посочи пред Ройтерс, че Пекин е готов за тази американска мярка и ще я обжалва в СТО.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Прогноза: При лош сценарий на конфликта в Персийския залив бензинът у нас може да надхвърли 2 евро за литър
Звездите за бизнеса от 27 юли до 2 август: Ускорение в професионалния ритъм
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Над 1500 са глобите за тротинетки и АТВ в Бургас до момента