Българи участват в разработката на най-големия енергиен проект в света

Най-мащабният до момента енергиен проект в света получи зелена светлина да стартира, а замисълът и реализацията му е със силно българско участие. Мега проекта Energy Hub (AREH), разположен в Западна Австралия е с прогнозна стойност от $36 млрд. и в края на октомври получи одобрение и подкрепа от австралийското правителство.

Съосновател и съдружник в компанията зад проекта - CWP Renewables е българинът Димитър Енчев. Един от основните офиси на компанията е в София, където Енчев, заедно с екипа си, от няколко години допринасят за разработката и стратегическото планиране на най-големия и иновативен ВЕИ проект в света.

„Различното и новото в този проект е не само мащабът му и плановете ни да достигнем 26 000 МВ хибридно производство на ток от вятър и солар, но и използването на този евтин ток за производството на зелен водород за експорт. Само с проекти от такъв мащаб ще можем да постигнем целите за декарбонизация на световната икономика и да адресираме климатичната криза. Надяваме се нашият проект да бъде катализатор и след него да последват други такива.“, споделя Димитър Енчев. Плановете са хибридната слънчева и вятърна ферма да изнася водород от Австралия към Азия.

Мега проектът вече разполага с екологично разрешително за първите 15 000 МВ хибридно производство на вятърна и соларна генерация. Стабилният и първокласен вятърен и соларен ресурс в западна Австралия позволява производството на изключително евтин ток, от който ще бъде произвеждан зелен водород посредством електролиза. Освен разрешително за първата фаза от 15 гигавата, този месец  Asian Renewable Energy Hub получи и статут на проект от национално значение от австралийското правителство, признание за стратегическата значимост на проекта в прехода отвъд фосилни горива. С това федералното правителство се ангажира да ускори напредъка на проекта по отношение на оставащите разрешителни и да окаже пълна административна подкрепа.

„Зеленият водород и произведените от него деривати като зелен амоняк, ще имат все повече преки приложения в земеделието, корабоплаването и индустрията – сектори, силно базирани на фосилни горива, които трудно могат да бъдат електрифицирани. Проектът Asian Renewable Energy Hub поставя началото на един глобален преход към трансформиране на тези индустрии, които в момента са един от големите източници на парникови газове в света.“, коментира Димитър Енчев от CWP Renewables.

Проектът Asian Renewable Energy Hub е разработен от CWP Renewables (дъщерна компания на PostScriptum) в консорциум с инфраструктурния фонд ICE, инвестиционната банка MacQuarie и производителя на турбини Vestas.

Повече за мега проекта с българско участие може да видите сега.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Колективен провал: Как да избегнем неловкостта и струва ли си да го правим?
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата
Цитат на деня