Сърбия отпадна от надпреварата за завода на "Фолксваген". Изборът е България или Турция

Сърбия отпадна от надпреварата за завода на Фолксваген. Изборът е България или Турция

Две държави остават на финалната права в съревнованието къде да бъде новият завод на "Фолксваген" на Балканите - България и Турция. Сърбия, която също беше сред потенциалните възможни локации е отпаднала от надпреварата. Окончателният избор ще бъде още направен на първото заседание на Надзорния съвет на автомобилния концерн след Великден, съобщава ДПА.

Все още и България и Турция имат шанс, твърди ДПА, позовавайки се на източници от концерна. Основно конкуретнтно предимство и на двете държави е, че цената на труда е много по-ниска от тази в Германия. Турция има опит в автомобилостроенето, но пък България е член на ЕС и това улеснява максимално подобна инвестиция, посочва германската осведомителна агенция. Според запознати, ден преди посещението на германския президент Франк-Валтер Щайнмайер в София екип от „Фолксваген“ е посетил столицата и е огледал детайлно дори една немскоезична детска градина, тъй като образователна инфраструктура влиза в условията, които преценява концернът.

В новия завод ще се произвеждат автомобили от марките Skoda Karoq и Seat Ateca. Заводите в Германия заводите ще преминат към производство на електроавтомобили.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Може ли промяната на океанските течения да замрази Европа?
Урсула фон дер Лайен ще се срещне с Тръмп по искане на Зеленски
Бразилският президент отправи нестандартно послание до Доналд Тръмп
Хакан Фидан обсъди срещата в Аляска и войната в Украйна с руския и украинския си колега
Додик: Получих обещание от САЩ, че отношението към Босна и Република Сръбска ще се промени
Александър Вучич обяви нови икономически мерки срещу хиперинфлацията в Сърбия
"Инвестопедия": Между 800 000 и 850 000 души в света са собственици на поне един биткойн
Преговорите за глобален договор за пластмасата се провалиха