Световната банка повиши прогнозата си за растежа на Китай

Световната банка повиши прогнозата си за растежа на Китай

Световната банка повиши прогнозата си за икономическия растеж на Китай през 2017 година до 6,8 на сто спрямо очакваните през октомври 6,7 на сто, тъй като личното потребление и външната търговия са стимулирали растежа, предаде ДПА.

Прогнозите за 2018 г. и 2019 г. обаче са запазени на нива съответно 6,4 на сто и 6,3 на сто заради по-строгата парична политика и усилията на правителството да ограничава кредитирането.

Все още нарастващият дял на чуждия спрямо собствения капитал в нефинансовия сектор и несигурността около цените на жилищата са основен риск, който може да понижи още повече перспективите.

"Въпреки забавянето, отчитано напоследък, кредитирането продължава да се увеличава значително по-бързо от брутния вътрешен продукт (БВП). Неизплатените банкови заеми са достигнали 150% от БВП през ноември спрямо 103% в края на 2007 година", отбелязва Световната банката в актуализираната си прогноза за Китай.

Китайската икономика е нараснала по-бързо от очакваното с 6,9 на сто през първите девет месеца на текущата година, но кампанията на Пекин за намаляване на рисковете във финансовия сектор вдигнаха цената на кредитирането, засилвайки опасенията, че БВП може да понесе удар идната година, припомня ДПА.

Силният темп на растеж, отчитан засега през годината, даде на китайските лидери възможност да ускорят усилията си за намаляване на съотношението между чуждия и собствения капитал, което "вероятно ще има за последица по-бавен растеж на БВП в краткосрочен план, но ще подобри дългосрочните икономически перспективи на Китай", допълва докладът на Световната банка.

Сред външните рискове за китайската икономика са потенциалът за още ограничителни търговски мерки в развитите икономики и геополитическото напрежение.

Източник: БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Теодор Георгиев, Нестле България: Гората не расте за ден, но живее за поколения
Правителството предложи Румен Спецов за особен търговски представител в „Лукойл Нефтохим“
САЩ започват голяма военна операция „Южно копие“ срещу латиномериканските наркокартели
На днешната дата, 14 ноември. Имен ден празнуват Филип, Фильо, Филка
Ваксината срещу варицела влиза в задължителния календар
Борисов: България може още днес да получи дерогация за санкциите срещу руския петрол
Мафията в TikTok: Как престъпните групировки използват социалните мрежи за набиране на кадри?
Изследване на ДНК: Хитлер е имал висок риск от аутизъм, биполярно разстройство и шизофрения