Вашингтон обещал на Apple да не пострада от митата за Китай

Вашингтон обещал на Apple да не пострада от митата за Китай

Американската администрация обеща на шефа на Apple Тим Кук, че нейните смартфони iPhone, които се сглобяват в Китай няма да бъдат засегнати от митата, които Вашингтон въвежда за китайски стоки, пише „Ню Йорк таймс“.

Според изданието Кук е ходил през май в Белия дом, за да предупреди президента Тръмп, че търговската му политика към Китай потенциално може да навреди на бизнеса на Apple там. Компанията се тревожела, че и отговорът на Пекин ще удари сериозно бизнеса й.

От Apple са отказали да коментар пред „Ню Йорк таймс“.

В същото време Хонконгската борса регистрира тази сутрин най-сериозния спад през последните дни на фона на разгарящата се търговска война между Вашингтон и Пекин. Индексът Hang Seng слезе през първия час с 659 пункта (2,17%) до 29 650, под психологическото ниво от 30 000 пункта.

Акциите на китайския производител на смартфони ZTE поевтиняха с 23%. Вчера американският конгрес блокира споразумението, с което компанията се съгласява да плати на САЩ голяма глоба за допуснати нарушения, а в замяна да отпадне забраната за търгува в САЩ.

Негативна динамика регистрираха фондовите борси в континентален Китай. Индексите на борсите в Шанхай и Шънджън поевтиняха с 2-2,7%.

Китайското министерство на търговията нарече митата на САЩ шантаж и обеща адекватен отговор.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Култовият екшън „Жега“ се завръща след 30 г. с вероятен състав Леонардо ди Каприо и Крисчън Бейл
Зеленски: Украйна ще се опита да поднови отново дипломатическия процес за прекратяване на войната с Русия
От JPMorgan предупреждават за възможна „корекция“ в оценките на свързаните с AI компании
Традиционният маркетинг се проваля. Ето как да спечелите вниманието на клиента
Времето: Облачно и със значителни валежи в някои райони на страната
На днешната дата, 19 ноември. Рождениците днес
Цитат на деня
Британският вътрешен министър: Ситуацията с предоставянето на убежища на бежанци е извън контрол