Денков: Откриването на учебната година не е проблем, а обучението в класните стаи

Денков: Откриването на учебната година не е проблем, а обучението в класните стаи

"Мен не ме притеснява откриването на учебната година, това се прави в дворовете, на открито, може да се осигури дистанция, могат да се осигурят различни часови пояси, така че да не се засичат различни випуски. Проблемът е как след това ще се развият нещата, когато децата влязат в клас - дали ще спазват мерките, каква е ситуацията в града, в който се намира училището  и т.н. Така че откриването на учебната година при тази епидемична обстановка ще бъде присъствено", заяви по Нова телевизия министърът на образованието в служебния кабинет Николай Денков.

Ако няма някъде сериозно влошаване на епидемичната обстановка, на 15 септември учениците ще започнат присъствено, добави той.

„Нашата задача е да държим максимално отворени училища, максимално присъствено обучение, но без да подлагаме на сериозен риск здравето на учениците и учителите“, посочи Денков.

Ако така изглеждат нещата, както днес, ще има тържества за 15 септември навсякъде, обеща министърът.

Все още се обсъжда и уточнява в Здравното министерство въпросът за маските в клас, но за момента идеята е при малките ученици маските да са само в междучасията, а при големите - остават.

"Това, за което имаме консенсус до момента, е, че можем да освободим мерките за малките деца (от 1 до 4 клас). Обсъждаме дали да бъдат маските само в междучасията. При по-големите деца ще има маски. Ще има и някои допълнителни възможности, като това да се отварят прозорците на всеки 15 минути, когато позволява времето, така че да осигурим проветряване на класните стаи", каза още служебният министър.

За всички останали деца - в детските градини и предучилищната възраст, маски няма да има.

Ако все пак се стигне до усложняване на епидемичната обстановка министър Денков беше категоричен, че последните, които ще преминат дистанционно, ще са малките ученици (от първи до четвърти клас).

"Това, което обсъждаме с колегите в министерството, е, випуските, които ще имат изпити (7 клас и 12 клас), да ги задържим по-дълго време в училище. Така че там ще има лека промяна в насоките. Ще започваме от големите към малките преминаването, но 7 и 12 клас ще гледаме да ги задържим максимално", обясни Денков.

При влошаване на ситуацията има много възможности за гъвкава организация в училищата. Има директори, които могат да решат, ако има възможност, обучението да бъде на 2 смени - сутрин и следобед, като 50% от децата да са вкъщи. Има директори, които казаха, че са готови и на хибридна форма – 50% - в клас, 50% – вкъщи и да се сменят през седмица. Директорите ще имат свобода да решават. Това, което сме поставил като условие, е при електронно обучение, ако не е всичко затворено, да има не повече от 50% от децата в училище", допълни още министърът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“