ГДБОП предупреждава за изнудване чрез имейли

ГДБОП предупреждава за изнудване чрез имейли

Нова кампания на киберпрестъпници атакува българските онлайн потребители, предупредиха от ГДБОП.

В края на юли в отдел „Киберпрестъпност” към дирекцията са регистрирани множество сигнали от интернет потребители за получени имейли с текст на английски език и искане за заплащане с виртуална валута биткойн на сума, възлизаща на около 3000 американски долара.

В съобщенията са твърди, че компютърът на потребителя е бил компрометиран и сега хакерите имат достъп до опозоряващи видео материали, които ще бъдат разпратени до всички негови контакти, ако не бъде платен откуп.

За „доказателство” се използват неправомерно придобити данни за пощенски кутии и пароли, с която потребители са се регистрирали в „нелегитими“ сайтове за запознанства, онлайн игри и други.

Експертите съветват потребителите да не отварят съмнителни съобщения, да не извършват плащания за подобни откупи, да се снабдят с надеждни антивирусни решения, легитимни операционни системи и програми. За всеки киберинцидент да информират съответната фирма доставчик на IT услуги или компетентните структури на МВР.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 20 януари. Петльовден, имен ден празнуват Евтим, Евтимий
Румен Радев напуска президентството и влиза в политиката
Тръмп се зарече да изпълни „на 100%“ заплахата си да наложи мита на европейски страни заради Гренландия
Прочутият затвор на Оскар Уайлд в град Рединг ще бъде превърнат в творчески арт център
"България може" избира нов лидер. Това ли ще е политическият проект на Румен Радев?
Проста и ефективна тактика срещу манипулатори
Времето: Жълт код за студ е обявен в 15 области
Космическият сектор очаква ръст на инвестициите след рекордната 2025 година