Инцидентът с Vera Su се проверява от Националния борд за разследване на произшествия

Общество

Националният борд  за разследване на произшествия във въздушния, водния и железопътния транспорт е започнал разследване на инцидента с товарния кораб Vera Su.

Това съобщи за „Мениджър Нюз“ Георги Денев, зам.-председател на институцията, отговорен за морски произшествия. Бордът представлява специализиран държавен орган към Министерски съвет, който провежда разследвания и изготвя доклади с препоръки при инциденти.

Законоопределеният срок за приключване на разследването и публикуването  на доклад по него е 1 година. „Докладите на Националния борд имат препоръчителни функции, на  тяхна база не може да се правят обвинения или да се въвеждат задължителни промени в организацията“, изтъкна още Денев.

Той добави, че днес предстои инспектори от Борда да проведат интервюта с екипажа на кораба Vera Su.

Денев добави, че институцията, която трябва да санкционира плавателни кораби, които  са  излезли от предначертания курс, е единствено Морска администрация. Той предполага, че една от препоръките на бъдещия доклад на Борда ще бъде курсът на плавателните съдове да минава по-навътре в морето, така че в случай на инцидент и липса на контрол на плавателен съд, Морска администрация и граничните власти да имат повече време за реакция.

Според него в случая с Vera Su от момента, в който корабът не е следвал курса си, до момента на засядането му в скалите край Камен бряг, е имало прекалено малко време, за да се достигне до него и да се алармира екипажа, който очевидно е неглижирал задълженията си.

„Получихме  информация за инцидента още в 5 часа сутринта на 20 септември и работим по него. В случая обаче говорим за лошо стечение на обстоятелствата“, коментира още Денев.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта