Лидери на седем балкански страни на среща в София

Общество

Държавни лидери от седем балкански нации участват днес в среща на върха в София. Това се случва в рамките на форум, който поставя началото на инициатива в подкрепа на регионалната интеграция на Западните Балкани.

Срещата започна снощи в резиденция Лозенец, информира bTV. По покана на българския премиер Бойко Борисов у нас са косовският президент Хашим Тачи, президентът на Черна Гора Филип Вуканович, министър-председателите на Албания Еди Рама, на Македония Зоран Заев и на Сърбия Ана Бърнабич, както и заместник министър-председателят на Босна и Херцеговина Мирко Шарович.

Във фокуса на дебатите между лидерите на Западните Балкани ще бъдат възможностите за засилване на европейската интеграция в региона и реализацията на общи инфраструктурни проекти, какъвто е един от приоритетите на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз.

Днес премиерът Бойко Борисов е представил приоритетните проекти за свързаността на държавите от Западните Балкани в разговор с главния изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева, съобщиха от от пресслужбата на правителството. Срещата се е състояла в Министерския съвет. Министър-председателят е заявил, че за изграждането на важните транспортни, енергийни и дигитални проекти в региона е необходима финансова помощ.

Борисов е допълнил, че реализацията на всички начертани проекти за свързаност ще стимулират още повече бизнеса и туризма в страните от региона.

По време на разговора Кристалина Георгиева е казала, че инициативата на българския министър-председател за свързаността на държавите от Западните Балкани се цени високо от всички лидери. "Всички политици от региона са единодушни за ползите от Вашата инициатива и обещават да осигурят всичко необходимо на територията на държавите си", е посочила Георгиева.

"Ще продължим да работим активно за строителството на пътища и контролно-пропускателни пунктове, за да могат гражданите да пътуват лесно от една държава в друга", е казал още премиерът Борисов. В разговора е било подчертано, че това е ключов фактор за стимулиране на инвестициите в тази част на Европа и подобряване на връзките със съседните държави-членки на ЕС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
На днешната дата, 21 януари. Бабинден по стар стил, имен ден празнуват Агнеса, Валерия, Максим, Максимилиан
Тръмп за Гренландия: Няма връщане назад
Асошиейтед прес: Нетаняху се съгласи да се присъедини към Съвета за мир на Тръмп
Гейтс и OpenAI инвестират в изкуствен интелект за здравеопазването в Африка
След 53 дни на протести гръцките фермери се оттеглят от блокадите
Парламентът реши на първо четене да закрие Комисията за противодействие на корупцията
Технологичният гигант Sony отделя телевизионния си бизнес в предприятие с китайци