Прокуратурата ще проверява полицейското насилие на протеста с 1 година закъснение

Общество

Държавното обвинение обяви, че тепърва ще прави проверка по излъчените кадри на полицейско насиилие по време на протестите преди една година.

В понеделник Прокуратурата ще провери дали видеото досега е било обект на разследване или не. Ако то не е било такъв обект – обвинението ще се самосезира, се казва в становище на Прокуратурата до в. Сега.

Както е известно в петък депутатът от ИБГНИ Николай Хаджигенов разпространи по време на заседание на комисия в Парламента кадри с брутално полицейско насилие над протестиращи, които са били заснети през миналата година. На кадрите се вижда задържането на 7 лица, спрямо три, от които е използвана физическа сила. Насилието продължава и след постигането на законната цел и поставянето на белезници на задържаните. Записите са били направени от камери на сградата на Министерски съвет, които се управляват от Национална служба за охрана.

По данни на служебния вътрешен министър Бойко Рашков през 2020 г. само един полицейски началник от столичната полиция е бил наказан за насилието. Наказанието е било наложено през август 2020 г. и е забрана за повишаване в длъжност. Според в. „Сега“ става въпрос за Андон Андонов, по онова време – началник на сектор към отдел Специализирани полицейски сили за опоазване и възстановявне на обществения ред към СДВР. Изданието цитира решение на Административен съд София, спрямо което Андонов е изгубил обжалването на наложеното му наказание. По време на въпросното обжалване вещи лица са разгледали кадрите с насилието и са идентифицирали кои са участниците в него.

Досега обаче правоохранителните органи не са използвали кадрите, за да се сезират за проявено закононарушение от страна на полицаи срещу протестиращи. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Новата система за влизане в ЕС окончателно влиза в сила от днес
Великобритания отхвърля идеята за такси в Ормузкия проток
Зеленски: Ремонтът на петролопровода „Дружба“ ще бъде завършен тази пролет
Министър Найденов: АПИ дава по 2 млн. на месец за държавна пътна помощ
„Кралицата на кетамина“ получи 15 години затвор за смъртта на звездата от „Приятели“ Матю Пери
Полицията със спецакция за безопасността на движение по пътищата по празниците
КНСБ: Великденската трапеза у нас тази година е по-скъпа с около 11%
Венецуела прие нов закон за минната индустрия, отварящ вратата за чуждестранни инвеститори